ojciec

i

Autor: pixabay

Prawo i rodzicielstwo

Nie płacą głównie ojcowie. Blisko 400 "alimenciarzy" z regionu z aktami oskarżenia

2023-10-27 9:02

Alimenciarze przed sąd. Tylko od początku tego roku prokuratorzy okręgu ostrowskiego skierowali blisko 400 aktów oskarżenia przeciwko rodzicom, którzy nie płacą alimentów na swoje dzieci. Łącznie taki spraw od 1 stycznia 2023 zanotowano ponad 770. Problem z prawem zaczyna się, kiedy nie zapłaci się trzech świadczeń.

Blisko 400 aktów oskarżenia dla alimenciarzy od początku roku. Tyle spraw do sądów skierowali prokuratorzy okręgu ostrowskiego. Łącznie od 1 stycznia takich dochodzeń wszczęto ponad 770.

W 32 przypadkach podejrzani dobrowolnie poddali się karze, a w pięciu - prokurator tymczasowo umorzył postępowanie.

Wbrew pozorom nie są to proste dochodzenia – mówi nam Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie.

Rolą prokuratury jest przede wszystkim zgromadzenie materiału dowodowego, który pozwala sądowi dokonać oceny w zakresie zarówno zamiaru sprawcy, a także długości okresu niealimentacji, ale przede wszystkim oceny możliwości tej konkretnej osoby w zakresie zarobkowania i możliwości spełnienia tego właśnie zobowiązania alimentacyjnego. Problem zaczyna się, kiedy zaległości przekraczają trzy miesiące, lub trzech stawek - w zależności od tego, jaka była umowa, czy wyrok w kwestii płatności alimentów na dzieci.

W skali kraju alimenciarze są winni swoim dzieciom – ponad 14, 5 miliarda złotych. Takie dane na koniec sierpnia udostępnił Krajowy Rejestr Długów.

W ponad 90 procentach dłużnikami są ojcowie.

Jakim typem osobowości jesteś? Testowy quiz

Pytanie 1 z 2
Co lubisz robić w wolnym czasie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE