coronawirus

i

Autor: pixabay

Nie było przestępstwa. Śledztwo ws. DPS w Kaliszu umorzone [POSŁUCHAJ]

2021-02-18 15:28

W DPSie w Kaliszu nie doszło - wiosną ubiegłego roku do przestępstwa w postaci narażenia zdrowia i życia pensjonariuszy i personelu - w związku szerzeniem się choroby zakaźnej. Bo wielu miesiącach trudnego śledztwa, w oparciu o opinie biegłych, prokuratura umorzyła śledztwo ws. kaliskiego Domu Pomocy Społecznej. Śledztwo prowadzone było w związku z art. 165 Kodeksu Karnego. Mowa była o narażeniu co najmniej 180 osób.

Ta placówka podczas pierwszej fali pandemii - wiosną 2020 roku - została wyjątkowo mocno dotknięta, zmarło wielu pensjonariuszy a cały ośrodek był ewakuowany.

Po drobiazgowej analizie dowodów, w tym wyników kontroli i opinii specjalistów - śledztwo zostało umorzone.

- Kluczowe było zdanie biegłych - mówi Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Biegła w swojej kategorycznej opinii, oceniając zabezpieczenie Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu - w marcu i kwietniu ubiegłego roku - w środki ochrony, oceniła je jako prawidłowe. Co też znalazło emanację w wynikach kontroli przeprowadzonej jeszcze 16 kwietnia ubiegłego roku  w ośrodku przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Kaliszu.

Biegła w wydanej opinii wskazała, że sytuacja w DPSie w Kaliszu w omawianym czasie została w miarę sprawnie opanowana. Tu jednak kluczową okolicznością był niewątpliwie wyjątkowy charakter tego wydarzenia w postaci światowej pandemii wirusa COVID-19.

Reasumując, zebrany materiał dowodowy, w tym opinie specjalistów, doprowadził do decyzji o umorzeniu postępowania w wyniku stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego opisanego w art. 165 KK.

Śledztwo zostało umorzone - mówi Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim

Śledztwem objęty był czas początku pandemii - w kwietniu ubiegłego roku. Zostało wszczęte po doniesieniach medialnych.

Nie znaleziono dowodów na to, by ktoś celowo naraził innych na zakażenie koronawirusem.

Te polskie hity kończą 10 lat. Każdy je zna!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE