Fragment muralu rodziny Fibigerów w Kaliszu

i

Autor: fot. mir, eska.pl

Mural Fibigerów oficjalnie odsłonięty [FOTO]

2021-08-10 12:24

To kolejne takie dzieło w Kaliszu. Kolejne – muzyczne, ale pierwsze poświęcone rodzinie Fibigerów. Właściciele fabryki fortepianów i pianin „Calisia” mają w Kaliszu swój mural. Obraz powstał na ścianie szkolnej hali sportowej przy ul. Rzemieślniczej.

Miejsce wybrano nieprzypadkowo – mural sąsiaduje z Technikum Budowy Fortepianów i skwerem im. Gustawa Arnolda Fibigera. Wielkoformatowe dzieło można podziwiać już od kilku dni, ale oficjalnie zostało odsłonięte 10 sierpnia. Na uroczystości, prowadzonej przez Piotra Bigorę, dyrektora galerii „Wieża Ciśnień”, byli obecni m.in. przedstawiciele Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza, absolwenci Technikum Budowy Fortepianów i byli pracownicy fabryki „Calisia”.

Zabrakło tylko autora muralu – Marcina Czaję zatrzymały sprawy osobiste. Jego projekt wybrano w konkursie – ogłoszonym przez miasto Kalisz i „Wieżę Ciśnień” – z okazji Roku Rodziny Fibigerów. Według jury konkursu, dzieło nawiązuje do historii fabryki fortepianów oraz jej właścicieli.

– Nawiązuje też do muzyki jako środka wyrazu artystycznego, mającego ogromny wpływ na inne dziedziny sztuki. Posiada wysokie walory artystyczne. W ciekawy, geometryczny i syntetyczny sposób emanuje radosną energią jaką niesie muzyka

– czytamy w uzasadnieniu jury.

Autor otrzymał 30 tysięcy złotych za projekt i wykonanie.

Źródło: Mural Fibigerów oficjalnie odsłonięty [FOTO]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE