policja

i

Autor: KPP Ostrów

Mniej wypadków, mniej ofiar! ALE wciąż dużo brawury za kierownicą! [POSŁUCHAJ]

2021-02-12 15:06

13 osób zginęło w 2020 roku ​na drogach powiatu ostrowskiego. Rannych zostało blisko 200. Było 156 wypadków. Kolizji 1588. Liczby też są niższe od analogicznych z 2019. Niestety, nie musi to oznaczać, że kierowcy zrobili się bardziej ostrożni. Raczej to efekt lockdownu, głównie wiosennego, kiedy po prostu nie ruszaliśmy się z domów. Koronawirus spowodował, że w całym 2020 roku po prostu mniej podróżowaliśmy.

Mimo tego nie brakuje drastycznych zdarzeń i wypadków.

Najczęściej powodem jest błąd kierowcy, głównie wymuszanie pierwszeństwa, nadmierna prędkość i brawura.

Pijanych kierowców zatrzymano ponad 150 - mówi komendant policji w Ostrowie Piotr Wilkowski.

To wciąż bardzo duże liczby. A takie zachowanie to nie tylko złamanie prawa, ale stworzenie realnego zagrożenia dla życia i zdrowia wielu ludzi. Nie potrafię powiedzieć, dlaczego ludzie siadają za kierownicę po alkoholu. Tłumaczenia są różne. Niestety nie zawsze zgodne z rzeczywistością.

Przyczyny wypadków też są różne, ale najczęściej jest to po prostu brawura, nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Czasami po prostu głupota. Tak to trzeba nazwać.

W 2020 roku na drogach powiatu ostrowskiego doszło do 156 wypadków - mówi komendant KPP w Ostrowie Piotr Wilkowski

Co ciekawe - najwięcej wypadków policja zanotowała na fragmencie drogi krajowej numer "11" - na trasie z Ostrowa do Wrocławia. W ubiegłym roku było ich na tym odcinku 13.

Dziesięć było na Grabowskiej w Ostrowie. A dziewięć na krajowej "25"z Ostrowa do Kalisza.

Niekoniecznie bezpiecznie bywało także na krajowej "36" do Krotoszyna i na trasach do Odolanowa, czy do Koryt. Tam w ubiegłym roku było po sześć wypadków. Tyle samo na obwodnicy Ostrowa czyli drodze S11.

NIE DO EMISJI