kornik

i

Autor: Nadleśnictwo Zamrzenica

Kornik Ostrozębny zaatakował w Nadleśnictwie Antonin!

2020-02-28 12:53

Kornik OSTROZĘBNY dziesiątkuje drzewa w lasach nadleśnictwa Antonin. Pomogła mu... susza, która osłabiła drzewa, na których żeruje ten gatunek chrząszcza. Więc ma pożywienia pod dostatkiem. Do tego ciepła zima, która nie wymroziła larw. No i problem mają lasy w całej Polsce.

Tu pogoda jest zdecydowanie niesprzyjająca. Panująca już od kilku lat susza, a do tego wichury - to wszystko powoduje, że drzewa są osłabione. A to idealny posiłek dla kronika ostrozębnego, który zaatakował ze wzmożoną siłą.

I leśnicy mają ręce pełne pracy, bo najskuteczniejszym sposobem zwalczania tego szkodnika jest wycinka drzew.

To wczesne rozpoznawanie  miejsc gradacji owadów, szybka wycinka tych drzew, wywóz drewna i utylizacja, poprzez spalenie, to jest najlepsza metoda. Im szybciej to wykonamy, tym większa szansa na powodzenie. W ostatnich dniach takie prace prowadziliśmy m.in. w leśnictwie Cieszyn.

Mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin- Adam Całka.

Nadleśniczy Adam Całka

i

Autor: BO Nadleśniczy Adam Całka


Problem z kornikiem ostrozębnym mają lasy w całej Polsce. Szczególnie w południowej części kraju- ze szkodnikiem walczą nadleśnictwa katowickie czy wrocławskie. Obserwacja stanu sanitarnego lasu, stanu zdrowotnego i reakcja na każde nieprawidłowości- to jedno z zadań leśników.