Koniec ptasiej grypy?

i

Autor: JW

Koniec ptasiej grypy w powiecie ostrowskim?

2020-02-11 21:42

Ptasia grypa w powiecie ostrowskim powoli ustępuje, ale wciąż jest zagrożenie. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim zniósł obostrzenia dotyczące pierwszego ogniska tej choroby w Topoli Osiedle. W całym powiecie ujawniono 5 ognisk wirusa. Część obszarów się zazębia, więc i tak bioasekuracja obowiązuje. I dotyczy zarówno gospodarstw komercyjnych, jak i przydomowych zagród.

Powiat ostrowski z ptasią grypą walczy od początku 2020 roku. Wirus spowodował, że trzeba było zagazować i zutylizować ponad 65 tysięcy kur i około 10 tysięcy kaczek.

Na szczęście, wirus nie był i nie jest zagrożeniem dla ludzi. Ale dla drobiu jest śmiertelny.

Powoduje też wymierne straty dla hodowców.

Obostrzenia dotyczące pierwszego ogniska zostały właśnie zniesione.

Komunikat w sprawie Topoli Osiedle oznacza zniesienie restrykcji związanych z wystąpieniem ptasiej grypy na obszarze w sumie 10  kilometrów od miejscowości Topola. Ale jest to tylko zniesienie częściowe,  bo ogniska które pojawiły się obok – czyli ognisko na ulicy Myśliwskiej w Ostrowie, przedłuża jeszcze ten czas restrykcji do 17  lutego, gdyż  te okręgi nałożyły się na siebie.  


Mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii Dariusz HYHS.
Jednocześnie podkreśla, że ptasia grypa może pojawiać się coraz częściej.

Bo dzikie ptaki, które ją przenoszą, nie odlatują na zimę - no i robi się problem.

Wydaje mi się, że musimy nauczyć się żyć z tą ptasią grypą, ponieważ sytuacja meteorologiczna jest, jaka jest. Ptaki nie odlatują do ciepłych krajów, tylko mając dużo pożywienia na naszym terenie, zostają. Pierwsza i podstawowa zasada jest taka, że wszyscy na okres zimowy, a właściwie przez cały rok, muszą przestrzegać zasad bioasekuracji.

Dodaje Hyhs.

Jeśli nie pojawią się kolejne ogniska, cały powiat ostrowski będzie wolny od ptasiej grypy 23 lutego.

Główne zasady bioasekuracji to:

- karmienie ptaków w kurnikach, NIE  na zewnątrz, np. na podwórku

- niewystawianie wody na zewnątrz – bo wtedy mogą przylecieć dzikie ptaki,  które nierzadko ptasią grypę roznosi

- nieczerpanie wody do pojenia ze stawów i zbiorników,  na których mogą przebywać dzikie ptaki

- podstawowe zasady bioasekuracji to także : mycie rąk, zmienianie odzieży i butów po wizycie w kurniku i - obowiązkowa-  mata dezynfekcyjna przy wejściu do kurnika.