sąd

i

Autor: maraj

Sprawa kryminalna

Kalisz. 12 lat za śmiertelny cios

2023-03-28 12:07

12 lat więzienia za śmiertelny cios nożem. Jest wyrok w głośnej sprawie zabójstwa 25-latka z Kalisza, w sierpniu ubiegłego roku.​ Cios - zdaniem sądu - zadał 18-letni Mikołaj R. Powodem ataku miała być dziewczyna. Prokurator chciał dla nastolatka 25 lat wiezienia. Sąd skazał go na 12 lat.

12 lat więzienia dla 18-letniego Mikołaja R., za zabicie 25-latka. Zdaniem Sądu Okręgowego w Kaliszu, młody mężczyzna jest winny tragedii z sierpnia ubiegłego roku. Wtedy zadał śmiertelny cios. Prokurator chciał 25 lat więzienia. Sąd wydał wyrok niższy.

- Kara 25 lat pozbawienia wolności jest stricte karą eliminacyjną, która ma daną osobę wyeliminować ze społeczeństwa. I to taką osobę, która nie rokuje większych szans na poprawę, na resocjalizację - mówiła sędzia Katarzyna Maciaszek. - Natomiast w tym przypadku mówimy o bardzo młodym człowieku. Oskarżony – rocznik 2004 – w chwili czynu nie miał nawet 18 lat. […] Sam zresztą prokurator mówił, że działał z zamiarem ewentualnym a nie bezpośrednim pozbawienia życia. I sąd te przesłanki musi wziąć wymierzając karę. Stąd kara 12 lat pozbawienia wolności - dodała.

Mikołaj R. przed sądem przyznał się do zadania ciosu, nie do zabójstwa. Przeprosił za to co się stało. Wraz z nastolatkiem w ławie oskarżonych znalazł się jego rówieśnik Jakub N., który został oskarżony o nie udzielenie pomocy 25-latkowi. Sąd skazał go na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Ponadto Jakub N., ma dozór kuratorski. Chłopak do winy się nie przyznał. Chciał uniewinnienia.

Mikołaj R. jest od ponad pół roku tymczasowo aresztowany. Dziś w sądzie go nie było. Pojawił się natomiast Jakub N.

Wyrok nie jest prawomocny.​ Obrońca Mikołaja R. zapowiedział apelację. Chciał dla swojego klienta niższego wyroku. I zmiany kwalifikacji czynu na spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jak spędzisz swoje najbliższe urodziny? Odpowiedz na pytania i się przekonaj!

Pytanie 1 z 10
Jak spędziłaś/eś ostatnie urodziny?
Źródło: 12 lat więzienia za śmiertelny cios. Powodem ataku nastolatka miała być dziewczyna
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE