ruben silva

i

Autor: fot. Urząd Miasta Kalisza Z nowo wybranym dyrektorem orkiestry spotkał się prezydent Krystian Kinastowski

Filharmonia Kaliska z nowym dyrektorem

2021-07-07 9:11

Ruben Silva pokieruje Filharmonią Kaliską. Wybrano go spośród pięciu kandydatów na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego orkiestry. Pracę rozpocznie we wrześniu, z początkiem nowego sezonu artystycznego.

Jak informuje Urząd Miasta Kalisza, o stanowisko dyrektora Filharmonii Kaliskiej starało się pięciu kandydatów: Janusz Powolny, Wojciech Semerau-Siemianowski, Ruben Silva oraz Francesco Bottigliero i Paweł Kotla, który od listopada 2020, po odejściu Adama Klocka, pełnił obowiązki szefa kaliskiej orkiestry.

– Na początku komisja przeanalizowała oferty pod kątem spełnienia wymagań formalnych. Następnie przeprowadzono rozmowy z kandydatami. W ostatnim etapie zaproszeni kandydaci odbyli próbę z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej

– mówi Katarzyna Ciupek, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Kalisza.

Ostatecznie komisja konkursowa zarekomendowała prezydentowi Krystianowi Kinastowskiemu Rubena Silvę na stanowisko dyrektora kaliskiej orkiestry.

Filharmonia Kaliska jest największą instytucją kultury podległą miastu.

Ruben Silva to polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia. Karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Dyrygował orkiestrami na całym świecie. Związany był m.in. z Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Filharmonią Koszalińską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Warszawską Operą Kameralną, a ostatnio - Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

Źródło: Filharmonia Kaliska z nowym dyrektorem