dom polski

i

Autor: um ostrów

Dom polsko - ukraiński w Ostrowie

2022-04-19 9:24

Około 60 uchodźców – tyle przebywa na stałe w domu polsko-ukraińskim w Ostrowie. Miasto pomaga od początku wojny – był koncert charytatywny, ale też zbiórki dedykowane.

Dom przy królowej jadwigi, w dawnej szkole podstawowej spełnia swoją funkcję, ale to rozwiązanie tymczasowe. Miasto planuje przygotowanie innego, lepszego lokum jak stałej siedziby.

To absolutnie racja, że nie będzie to trwać wiecznie . Warunki przygotowaliśmy na tyle, że może tu być maksymalnie 100 osób. Lepiej kiedy jest mniej, bo sytuacja jest bardziej komfortowa. Warunki bytowe, higieniczne są przystosowane dla takiej liczby osób. Oczywiście zawsze mogłoby być więcej pryszniców czy toalet, ale w tej chwili to jest bardzo dobrze poukładana społeczność, która sama się dobrze zorganizowała - mówi Sebastian Górski, wiceprezydent miasta. 

dom polski

i

Autor: um ostrów

W mieście odbyło się już kilkanaście dedykowanych zbiórek na rzecz uchodźców. Wszystko, co podarowali mieszkańcy zgromadzone jest w dawnym kinie Komeda, gdzie jest główny magazyn. Samorząd koordynuje zbiórki, co oznacza, że ogłasza kiedy potrzebne są konkretne rzeczy.