dziecko

i

Autor: pixabay

zdrowie

Dobrze - wciąż - rodzi się w Ostrowie. Jest najnowszy ranking NFZ

2023-08-09 9:52

W południowej Wielkopolsce nie ma lepszego od niego. W skali całego województwa – zajmuje wysoką, czwartą pozycję – a wyprzedzają go tylko placówki z Poznania. Szpital w Ostrowie wciąż - w ocenie mam - dobrym miejscem do rodzenia. Właśnie ukazał się najnowszy raport NFZ.

To już kolejne dane, które wskazują, że właśnie oddział ginekologiczno-położniczy w Ostrowie cieszy się dużym uznaniem mam. Choć dzieci generalnie rodzi się mniej, to jednak miejscem, w którym najczęściej – w skali regionu - przychodzą one na świat jest szpital w Ostrowie.

Niezmiernie cieszy nas tak wysoka pozycja w rankingu NFZ - mówi Renata Kaczorowska, zastępca położnej oddziałowej oddziału ginekologiczno-położniczego w szpitalu w Ostrowie. - Cały czas pracujemy na ten wynik. Najbardziej jednak cieszy zaufanie pacjentek. Cały personel przykłada ogromną wagę do opieki na kobietami i ich dziećmi. Nie bez znaczenia jest też pewnie to, że nasz oddział jest nowoczesny, przyjazny mamom i dzieciom, dobrze wyposażony w nowoczesny sprzęt. Na pewno też w wyborze mam pomaga oddział neonatologiczny, który ma trzeci, najwyższy stopień referencji. Rodzą u nas panie nie tylko z miasta czy powiatu, ale z całego regionu, także spoza Wielkopolski.

W całym ubiegłym roku odebrano tutaj ponad 1700 porodów. W pierwszej połowie bieżącego roku – było ich blisko 800. Statystyki w pozostałych szpitalach w regionie wyglądają gorzej:

-kaliski szpital miał 289 porodów

-jarociński 309

-pleszewski 476

-krotoszyński 219

-ostrzeszowski 180

-kępiński 306.

W skali województwa „lepsze” od Ostrowa są tylko oddziały szpitalne w stolicy Wielkopolski, w Poznaniu.

Na pierwszym miejscu w rankingu NFZ jest Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu z liczbą 2723 porodów. Na drugim SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (958 porodów), na trzecim Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (831 porodów).

W całej Wielkopolsce w pierwszych 6 miesiącach 2023 roku odebrano ponad 13,5 tysiąca porodów. To mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o około 1000.

QUIZ - jak dobrze znasz polskie miasta?

Pytanie 1 z 10
Na podium największych polskich miast pod względem liczby ludności nie znajdziemy...