62. Kaliskie Spotkania Teatralne czas start!

i

Autor: maraj na zdj. Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

62. Kaliskie Spotkania Teatralne czas start!

2022-05-07 7:00

Od dziś (07.05) do 14.05 w Kaliszu będzie rządził teatr. Rozpoczynają się 62. Kaliskie Spotkania Teatralne, Festiwal Sztuki Aktorskiej. W konkursie udział weźmie 103 aktorów i aktorek w aż 14 spektaklach z całej Polski.

Konkursowy prolog odbył się 23 kwietnia w Krakowie. Widzowie mieli okazję zobaczyć „Dziady” Mickiewicza z Teatru im. Juliusza Słowackiego w reżyserii Mai Kleczewskiej. Jakie spektakle zobaczymy na deskach Bogusławskiego?

Stacjonarną część KST otworzy „Awantura w Chioggi” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku w sobotę 7 maja. W zrealizowanej z rozmachem komedii autorstwa Carlo Goldoniego zobaczymy m. in. Grzegorza Gzyla i Agatę Bykowską.

Drugiego dnia na Scenie Kameralnej zagrają „młodzi, zdolni” w amerykańskiej komedii „Źli Żydzi” z Gdyńskiego Centrum Kultury: Barbara Liberek, Karolina Bacia, Jan Marczewski i Hubert Paszkiewicz. Tego samego dnia, na Dużej Scenie, wraz z opolskim zespołem w spektaklu „Badania ściśle tajne” w reż. Norberta Rakowskiego wystąpi Katarzyna Herman - zdobywczyni pierwszej nagrody aktorskiej i nagrody publiczności ubiegłorocznej edycji KST.

W poniedziałek „Zaraza” na podstawie powieści „Dżuma”, zrealizowana przez islandzką reżyserkę Unę Thorleifsdottir z zespołem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach z Joanną Kasperek na czele. Wieczorem rewelacyjne „Tchnienie” z Teatru Narodowego w Warszawie wyreżyserowane przez Grzegorza Małeckiego (laureata nagrody aktorskiej 61. KST).

Kolejnego dnia zobaczymy m.in. Adama Ferencego i Łukasza Lewandowskiego w zaginającej czasoprzestrzeń „Sztuce intonacji” z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy – kunszt aktorów w tej wybitnej sztuce o teatrze ogląda się z nieprzerwaną fascynacją.

Półmetek festiwalu to kolejne dwa przedstawienia: „Dom lalki. Część 2” z Teatru Nowego w Zabrzu z główną rolą Magdaleny Waligórskiej-Lisieckiej oraz „Śnieg” w koprodukcji teatrów z Krakowa, Warszawy, Katowic i Gdańska, z udziałem m.in. znanych z Narodowego Starego Teatru w Krakowie aktorów: Iwony Budner, Juliusza Chrząstowskiego, Szymona Czackiego oraz z kolejnym laureatem 61. KST – Arturem Święsem.

W czwartek zobaczymy „Wujaszka Wanię” z Teatru Ludowego w Krakowie (Grand Prix Festiwalu „Boska Komedia”) z Mają Pankiewicz oraz „Niespodziewany powrót” z Teatru IMKA w Warszawie w niespodziewanej gwiazdorskiej obsadzie. Tę dwuosobową sztukę na Dużej Scenie zagrają Daniel Olbrychski i Tomasz Karolak.

W piątek zespół Teatru Współczesnego w Warszawie przedstawi „Kto chce być Żydem?” Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata (autorzy sukcesu zeszłorocznego „Wstydu”, NajBogusławskiego spektaklu 61. KST). Wystąpią m.in. Iza Kuna, Krzysztof Dracz, Andrzej Zieliński oraz kaliszanka Barbara Wypych.

Ostatniego dnia na deskach kaliska realizacja „Kim jest pan Schmitt?” z Marcinem Trzęsowskim oraz „Cudzoziemka” na podstawie wybitnej powieści Marii Kuncewiczowej z Teatru Polskiego w Poznaniu, w której główną rolę tworzy Alona Szostak.

Laureatów poznamy 14 maja.

Wydarzenia towarzyszące

Każdego dnia po spektaklach widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które poprowadzi Jacek Wakar – krytyk teatralny, dziennikarz, szef redakcji kultury w PAP.

Festiwalowi towarzyszyć będą wydarzenia, organizowane przez zaprzyjaźnione instytucje kultury. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprosi na instalację artystyczną „Have a nice cry!”; Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień organizuje natomiast wystawę fotografii Magdaleny Franczuk „Salamandra”, zaś kino CKiS zaprezentuje spektakl dla dzieci „Motyl” w reżyserii Michała Grzybowskiego.

Informuje Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Medialnie 62. Kaliskie Spotkania Teatralne wspiera Radio Eska

Jak dobrze znasz popularne seriale Netfliksa?

Pytanie 1 z 11
W którym roku rozpoczyna się akcja "Stranger Things"?
Źródło: 62. Kaliskie Spotkania Teatralne czas start!