Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał deklarację wsparcia dla inicjatywy upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego poprzez ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym.
- Popieram oraz zachęcam, aby wspierać́ inicjatywę̨ ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków, upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie. Dzisiaj w obecności dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysława Terleckiego podpisałem deklarację poparcia apelu
- mówi wojewoda Michał Zieliński.
Apel zainicjowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Było jedynym wygranym zrywem w historii Polski. W walkę zaangażowało się wielu wielkopolan, także z okolic Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, chociaż samego Kalisza, znajdującego się poza zasięgiem Prus, powstanie nie objęło. Jednak to w Kaliszu powstał I Batalion Pograniczny, złożony z ochotników z miasta i okolicznych miejscowości (m.in. Ostrowa), który zaraz po złożeniu przysięgi zaangażował się w działania powstańcze. Do tego batalionu dołączył także Jan Mertka z Przygodzic, którego uznaje się za pierwszą ofiarę walk wyzwoleńczych. Zginął 27 grudnia podczas patrolu granicy w Szczypiornie. W odpowiedzi polskie oddziały powstańcze tego samego dnia zajęły pobliski Boczków. Była to pierwsza wyzwolona miejscowość w regionie.
– Powstanie zakończyło się rozejmem zawartym 16 lutego 1919 r., na mocy którego nastąpiło częściowe usunięcie wojsk niemieckich z Wielkopolski oraz ustalenie tymczasowej granicy między terenami wyzwolonymi przez powstańców a resztą ziem zaboru pruskiego
– piszą w książce „Kalisz poprzez wieki” Jerzy Aleksander Splitt i Krystyna Dobak-Splitt.
Zwycięstwo wielkopolan przypieczętował traktat wersalski, którzy w skład państwa polskiego włączył większość Wielkopolski należącej do Prus. Do tych terenów włączono także niewielkie tereny prowincji śląskiej, w rejonie Ostrzeszowa i Rawicza.
Polecany artykuł: