west point

i

Autor: az Olaf Koryciak

Z Ostrowa do West Point. I LO może pochwalić się zdolnym absolwentem

2022-06-09 8:51

Jako jeden z 8 Polaków w historii ukończył elitarną amerykańską akademię wojskową WEST POINT. Olaf Koryciak spędził tam 4 lata, studiując również stosunki międzynarodowe i walkę z terroryzmem. Ale wcześniej uczył się w 1 LO w Ostrowie. Teraz odwiedził swoją macierzystą szkołę, by opowiedzieć młodszym kolegom o studiach w Stanach Zjednoczonych.

To akademia co roku wybiera 15 żołnierzy z innych krajów, których będą szkolić przez 4 lata w ramach specjalnego programu współpracy - mówi Olaf Koryciak. Polska proponuje kilka osób, wybranych na podstawie testów. Amerykanie oceniają ich na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej w ambasadzie USA. Ale ostateczna decyzja należy do sekcji rekrutacji West Point. Przeglądają oferty z różnych państw i decydują kto sprosta wymaganiom akademii. 

west point

i

Autor: Fb West Point Academy

Wszystko zaczyna się od 6-tygodniowego okresu przygotowawczego -  dodaje. Ten czas ma za zadanie przekształcenie cywila w żołnierza. Uczy się rzemiosła wojskowego – strzelanie, musztra, zmienia się tez jego psychikę. Chodzi o to, by patrzeć na świat jako żołnierz – sprawdza się odporność na stres, wychowanie fizyczne, czy w stanie sprostać wyzwaniom pola walki XXI wieku. 

west point

i

Autor: az

West Point to jednak nie tylko wojsko, bo ukończyłem tam również dwa kierunki cywilne – stosunki międzynarodowe i walkę z terroryzmem. Tak jakby kończył je na zwykłej uczelni. Większość profesorów, wykładowców to byli cywile z innych wyższych uczelni Harvardu, Princenton. 

west point

i

Autor: Fb West Point Academy

Po 4 latach studiów w West Point Olaf Koryciak wrócił do kraju i czeka na rozkazy z pierwszym przydziałem.