kościelniak wystawa

i

Autor: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

kultura

Wszystkie strony Mieczysława Kościelniaka w Muzeum

2023-08-10 13:16

Ponad siedemdziesiąt oryginalnych obrazów i grafik, przeszło sto reprodukcji – i nie tylko. Taka będzie wystawa poświęcona twórczości Mieczysława Kościelniaka. Był to jeden z najwybitniejszych artystów z Kalisza – rysownik, grafik, ilustrator książek.

Sztuka czyni wolnym. Wszystkie strony Mieczysława Kościelniaka” to ekspozycja przygotowana w obchodzonym w 2023 Roku Braci Kościelniaków. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej pokaże wszechstronny talent artysty:

- Tworzymy dużą, przekrojową wystawę ogromnie zróżnicowanej twórczości Mieczysława Kościelniaka; na tę ekspozycję składa się ponad 70 oryginalnych obrazów i grafik, 104 reprodukcje zaaranżowane przestrzennie, a także kilka bajek i opowieści ilustrowanych przez bohatera wystawy. To wystawa o ciekawym, silnym bohaterze w trudnych czasach, ale tak naprawdę uniwersalna historia człowieka, z małym wyjątkiem: jemu sztuka uratowała życie

- - mówi Joanna Stoklasek-Michalak, kuratorka wystawy.

Wernisaż wystawy 17 sierpnia o 17:00. Ekspozycję można oglądać do 31 października.

Mieczysław Kościelniak urodził się w Kaliszu w 1912 roku. Tutaj uczył się w Gimnazjum im. Adama Asnyka. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był więźniem Auschwitz – Birkenau, Mauthausen, potem Melku i Ebensse. W obozie dokumentował, z narażeniem życia, zbrodnie hitlerowskie. Z tego okresu pochodzi kilkaset rysunków jego autorstwa. Po wyzwoleniu obozu przez Amerykanów, przez kilka miesięcy walczył w szeregach armii USA. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie. Po wojnie współpracował z Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. W 1955 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za pracę artystyczną w czasie niewoli w nazistowskich obozach zagłady. W latach 60. podróżował, rysując. Współpracował m.in. ze „Światem Młodych”, „Młodym Technikiem”. Zilustrował ok. 250 pozycji wydawniczych, głównie dla młodzieży, za co otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej. W latach 80. artysta przeprowadził się do Ustki, a potem do Słupska. Dzisiaj jego imię nosi jedna z ulic w Ustce. Jego prace wystawiano m.in. w Japonii, gdzie cieszył się dużą popularnością, a także m.in. w USA. W 1981 został Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza. Zmarł w 1993 roku w Słupsku.

Strona internetowa poświęcona artyście: mieczyslawkoscielniak.com

Źródło: Wszystkie strony Mieczysława Kościelniaka w Muzeum