Koronawirus zmienił gospodarczą rzeczywistość. I wywołał kryzys, z którym długo trzeba będzie jeszcze się mierzyć.
To wszystko spowodowało, że przed Powiatowymi Urzędami Pracy pojawiły się nowe zadania związane nie tylko z obsługą osób bezrobotnych, ale i przedsiębiorców uprawnionych do uzyskania wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej.
Na ten moment dla przedsiębiorców przygotowano kilku form wsparcia. To :
- mikropożyczki dla mikroprzedsiębiorców;
- dofinansowania do wynagrodzeń pracowników mikro-, małych i średnich przedsiębiorców;
- dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych i podmiotów działających na podstawie ustawy o wolontariacie;
- dofinansowanie do kosztów bieżącej działalności dla osób samozatrudnionych.
I obsługą tych zadań zajmuje się Powiatowy Urząd Pracy.
W powiecie ostrowskim do wzięcia w ramach rządowej pomocy dla firm jest - w chwili obecnej - 20 milionów złotych.
Do tej pory przedsiębiorcy złożyli ponad 2 tysiące wniosków- o różnego rodzaju wsparcie. Spodziewanych jest ich nawet kilkanaście tysięcy.
Ponad pół tysiąca umów już zostało podpisanych.
Jednocześnie urzędnicy proszą, by wnioski wysłać drogą elektroniczną a nie stać w kolejce. Teraz - nierzadko - przed pośredniakiem ustawiają się długie kolejki, a to powoduje niepotrzebne nerwy. Tym bardziej, że przybywa też bezrobotnych, którzy się rejestrują.
Przedsiębiorcy już teraz wykorzystają taką drogę, na przykład składają dokumenty do ZUSu. Dlatego apelujemy, by również do nas taką drogą wnioski wysyłać. I wiele osób już tak zrobiło, co świadczy o tym, że po prostu tak się da. Jednocześnie prosimy by dokładnie wypełniać wnioski, bo każdy błąd- wydłuża drogę przyznania pomocy.
Mówi szefowa PUP-u w Ostrowie Hanna Pawlak- Kornacka.
Jednocześnie rośnie także liczba osób bezrobotnych. Na koniec marca były to 2202 osoby ( na koniec marca 2019 - 1904). W kwietniu zarejestrowało się już ponad 300 kolejnych. A to dopiero początek, bo rejestrują się głównie osoby, które miały umowy na czas określony i im ich nie przedłużono. Natomiast osoby mające umowy na czas nieokreślony zgłaszać się będą w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Obecnie obsługa osób z utrudnionym dostępem do internetu odbywa się w PUP osobiście w godzinach 7.30-10.00.
Od 10.30 w odstępach 5- minutowych umawiani są pracodawcy do podpisywania umów. Urzędnicy starają się każdego dnia załatwić 100 z nich.