W podkaliskim Liskowie królowały pyry

i

Autor: e

KONKURS

W podkaliskim Liskowie królowały pyry

2023-11-20 17:49

Pyry królowały w Liskowie (pow. kaliski). Za nami finał 3. edycji konkursu "na największą wielkopolską pyrę i najlepsze danie z ziemniaka. Konkurs zorganizował Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Swoje potrawy zaprezentowało ponad 70 kół gospodyń wiejskich, a największą pyrę wybrano spośród 50 zgłoszeń. Tegoroczny rekord na największą pyrę należy do Modły Królewskiej z powiatu konińskiego. Bulwa ziemniaka ważyła blisko 1,7 kg.

Było 50 zgłoszeń. Wcześniej było ich mniej, a to pokazuje, że ten konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Ktoś musi tych ziemniaków poszukać, przywieźć je, zaangażować się. A jeśli chodzi o potrawę z pyry, to siedemdziesiąt kilka Kół Gospodyń Wiejskich z całej Wielkopolski przyjechało i zaprezentowało swoje kulinaria z ziemniaka. Pokazujemy, że Polska ziemniakiem stoi, że można przygotować na prawdę różne potrawy przy wykorzystaniu ziemniaka – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Wśród dań zwyciężyło "ziemniaczane love", czyli ziemniaczana zupa krem w pieczonym ziemniaku z żelaznymi kluskami z szarpaną kaczką. Autorem tego dania jest KGW z Będziechowia.

QUIZ: Ziemniaki, pyry, grule – znasz te nazwy?

Pytanie 1 z 10
Kartofel na ziemniaka nazywają mieszkańcy:
Źródło: W podkaliskim Liskowie królowały pyry