pracownia

i

Autor: ksz

Zdrowie

"W ośrodku leczone są prawie wszystkie nowotwory" - nowoczesna Pracownia Medycyny Nuklearnej działa w Kaliszu

2024-09-02 13:54

Te urządzenia pozwalają specjalistom postawić szybką i trafną diagnozę, a to klucz do wdrążenia odpowiedniego leczenia. W kaliskim Ośrodku Radioterapii działa już Pracownia Medycyny Nuklearnej. Wykorzystywane jest tu urządzenie do badań scyntygraficznych, a już niedługo, bo w listopadzie ośrodek zyska kolejny, nowoczesny sprzęt.

Szybko i precyzyjnie. W kaliskim Ośrodku Radioterapii, który jest filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu działa już Pracownia Medycyny Nuklearnej. Wyposażona jest w nowoczesny aparat do prowadzenia badań scyntygraficznych. Urządzenie pozwala specjalistom postawić szybką i trafną diagnozę, a to klucz do odpowiedniego leczenia. A już niedługo, bo w listopadzie pracownia zyska kolejny sprzęt - urządzenie PET – CT.

PET-CT jest finansowany ze środków unijnych i będzie oddany dla pacjentów w listopadzie tego roku. Był to brakujący element na drodze do zapewnienia pacjentom z regionu pełnej, precyzyjnej diagnostyki. Diagnostyka onkologiczna metodami medycyny nuklearnej nie była obecna w tej części województwa. Uruchamiając pracownię Medycyny Nuklearnej w Kaliszu oraz zapewniając dostęp do nowoczesnych rozwiązań realizujemy misję likwidacji białej plamy na mapie województwa, zwiększając dostęp dla mieszkańców do diagnostyki na wysokim poziomie - mówi prof. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Scyntygrafia i PET-CT służą ocenie zaawansowania choroby. Mają one kluczowe znaczenie w przygotowaniu odpowiedniego planu leczenia pacjenta. Pozwalają także na precyzyjne znalezienie niewielkich ognisk nowotworowych, czasem niewidocznych w innych metodach diagnostyki obrazowej. Badania PET-CT są wykorzystywane do planowania leczenia radioterapią takich nowotworów jak: głowy i szyi, płuca, szyjkimacicy, górnego odcinka przewodu pokarmowego, chłoniaki – dodaje prof. Witold Cholewiński, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej WCO w Poznaniu.

Z usług kaliskiego ośrodka korzystają nie tylko mieszkańcy Kalisza i okolic, ale także pacjenci z Sieradza, Łodzi, Koła czy Konina. W Ośrodku leczone są prawie wszystkie nowotwory i tylko w nielicznychprzypadkach chorzy są kierowani do Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Sonda
Czy masz problemy ze zdrowiem podczas upałów?
Źródło: "W ośrodku leczone są prawie wszystkie nowotwory" - nowoczesna Pracownia Medycyny Nuklearnej działa w Kaliszu