uratowali pałac

i

Autor: fb Pałac Myśliwski

Uratowali Pałac Myśliwski w Antoninie

2022-02-15 20:28

Arcydzieło architektoniczne i centrum kulturalne, w którym Radziwiłłowie chętnie gościli poetów, polityków czy muzyków. Chopin czuł się tu tak dobrze, że przyjeżdżał dwukrotnie. Bywał tu i komponował.

Mowa o Pałacu Myśliwskim w Antoninie. W tym roku mija 200 lat od rozpoczęcia jego budowy. Po II wojnie rozkradany i pozostawiony bez opieki popadał w ruinę. Zainterweniowali ostrowianie – z Towarzystwa Chopinowskiego, którzy poprosili o pomoc w Warszawie  słynnego wówczas redaktora i znawcę muzyki Jerzego Waldorffa.

Kim był Waldorff? Był bezpiecznikiem, wentylem bezpieczeństwa w tamtych czasach. Władze bardzo się go bały. Miał swoje słynne felietony radiowe, w których bez ogródek piętnował to, co było złe. Dzięki jego pomocy zapadły decyzje w Warszawie i Poznaniu o remoncie pałacu - mówi Andrzej Leraczyk, prezes Towarzystwa. 

Proszę mi wierzyć, że gdyby ostrowianie - profesor Kowalski, Marian Kostrzewski, Kazimierz Pussak i mecenas Zydorowicz nie poprosili o pomoc i nie zaprosili do Antonina redaktora Waldorffa, to nigdy tego pałacu byśmy nie uratowali - dodaje Leraczyk

Pałac doczekał się remontu w latach ‘70. Choć położony pod Ostrowem, jest wciąż pod kuratelą instytucji kaliskich. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE