uratowali pałac

i

Autor: fb Pałac Myśliwski

Uratowali Pałac Myśliwski w Antoninie

2022-02-15 20:28

Arcydzieło architektoniczne i centrum kulturalne, w którym Radziwiłłowie chętnie gościli poetów, polityków czy muzyków. Chopin czuł się tu tak dobrze, że przyjeżdżał dwukrotnie. Bywał tu i komponował.

Mowa o Pałacu Myśliwskim w Antoninie. W tym roku mija 200 lat od rozpoczęcia jego budowy. Po II wojnie rozkradany i pozostawiony bez opieki popadał w ruinę. Zainterweniowali ostrowianie – z Towarzystwa Chopinowskiego, którzy poprosili o pomoc w Warszawie  słynnego wówczas redaktora i znawcę muzyki Jerzego Waldorffa.

Kim był Waldorff? Był bezpiecznikiem, wentylem bezpieczeństwa w tamtych czasach. Władze bardzo się go bały. Miał swoje słynne felietony radiowe, w których bez ogródek piętnował to, co było złe. Dzięki jego pomocy zapadły decyzje w Warszawie i Poznaniu o remoncie pałacu - mówi Andrzej Leraczyk, prezes Towarzystwa. 

Proszę mi wierzyć, że gdyby ostrowianie - profesor Kowalski, Marian Kostrzewski, Kazimierz Pussak i mecenas Zydorowicz nie poprosili o pomoc i nie zaprosili do Antonina redaktora Waldorffa, to nigdy tego pałacu byśmy nie uratowali - dodaje Leraczyk

Pałac doczekał się remontu w latach ‘70. Choć położony pod Ostrowem, jest wciąż pod kuratelą instytucji kaliskich.