O ostrożność w kontaktach z obcymi apelują policjanci z Ostrowa. Ale nie tylko. Bo oszuści pojawili się w ostatnich dniach na ternie całej Wielkopolski. I wyłudzili od seniorów oszczędności ich życia. Często niemałe.
I dlatego ruszyła akcja skierowana przede wszystkim do osób starszych. Bo to oni padają ofiarami bezwzględnych oszustów.
Plakaty z informacjami, co robić gdy dzwoni do nas ktoś obcy i próbuje wyłudzić pieniądze, pojawiły się w wielu miejscach publicznych, takich, w których bywają seniorzy. Jak na przykład ogródki działkowe.
W materiałach znajdują się wskazówki jak zachować się w przypadku telefonów od osób, które podszywają się pod urzędników, pracowników administracji, najbliższych członków rodziny czy policjantów.
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych działań. Nie informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacać z banku wszystkich oszczędności. Zadzwonić do kogoś z rodziny, zapytać o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.
Mówi Małgorzata Michaś, rzecznik KPP w Ostrowie.
Ważne jest by podczas takiej rozmowy faktycznie rozłączyć telefon. I zadzwonić do rodziny lub na policję.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że telefon od kogoś kto podaje się za bliską nam osobę i mówi o wypadku czy innym nieszczęściu, i prosi o pieniądze, wywołuje stres i emocje. I niejako zapomina się o logicznej ocenie sytuacji. I to wykorzystują oszuści. Dlatego tak ważne jest by pamiętać, żeby taką rozmowę przerwać i samemu zadzwonić do wnuka czy innej bliskiej osoby, którą- rzekomo- przed chwilą słyszało się w telefonie.
Jeśli to prawdziwy wnuk, to nie będzie miał tego za złe. Jeśli oszust- to nie pozwolimy mu się okraść.
Dodaje rzecznik ostrowskiego garnizonu.
Jednocześnie policja apeluje do młodych osób by rozmawiali z seniorami i przestrzegali przed oszustami.
Polecany artykuł: