Ten robot jest bardzo mały, kompaktowy. Jego zaawansowanie pozwala na wykonanie trudnych zadań- zabezpieczenie bomby w centrum miasta, zbadanie nieznanej substancji rozlanej na drodze. Albo jako sprzęt do symulacji takich akcji - mówi Bartek Owczarz. Skupiłem się na tym, żeby był bardzo prosty, czytelny w obsłudze. Moim planem jest w przyszłości opublikowanie tego projektu open source tak, aby każdy mógł z niego skorzystać. W większości jest wydrukowany w drukarce 3D, korpus jest zrobiony ze stali, a wszystkie komponenty elektroniczne są dostępne w internecie. Nie jest to więc problem, aby ściągnąć projekt, zakupić części i zbudować takiego robota do nauki.
Projekt został nagrodzony podczas tegorocznych Technograntów, czyli nagród powiatu ostrowskiego dla młodych wynalazców. Jak mówi opiekun projektu i nauczyciel z ZAP-u Paweł Sobczak jest spora szansa na to, że robotem zainteresuje się przemysł.
Tacy uczniowie są rozchwytywani przez zakłady pracy. Niekiedy zdarza się, że uda się nawiązać współpracę z taką firmą. Aczkolwiek nadal wdrażanie tych innowacji jest u nas jeszcze trudne. Zupełnie inaczej działa to choćby w Dubaju, gdzie od pomysłu do przemysłu jest bardzo krótka droga.
Wśród nagrodzonych w tym roku projektów znalazły się również – robot-pies, inteligentne lustro czy mały satelita.