Ankieterzy GUS-u na bieżąco nas o coś pytają. Obecnie prowadzą badania dotyczące m.in. kondycji naszych domowych budżetów czy naszych podróży. I mogą do nas zadzwonić, ale - każdy ankieter ma obowiązek się przedstawić oraz - na nasze życzenie - podać swój numer służbowy. A my możemy to sprawdzić na stronie „Sprawdź tożsamość ankietera”.
- W celu weryfikacji ankietera należy podać jego imię, nazwisko oraz numer legitymacji. Tożsamość ankietera można również zweryfikować za pośrednictwem infolinii 22 279 99 99, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:00 - podaje policja. - W przypadku otrzymania telefonu od osoby przedstawiającej się jako ankieter realizujący badania statystyczne respondent ma możliwość:
- sprawdzenia na stronie internetowej GUS czy aktualnie przeprowadzane jest badanie,
- zweryfikowania tożsamości ankietera za pomocą dedykowanej aplikacji lub dzwoniąc do urzędu statystycznego lub na Infolinię Statystyczną,
- umówić się na inny termin przeprowadzenia badania drogą telefoniczną,
- zażądać przeprowadzenia badania we własnym domu w ramach bezpośredniego kontaktu z ankieterem.
Oszuści, którzy podszywają się pod ankieterów, chcą wyłudzić nasze dane, by potem je wykorzystać do kolejnych przestępstw. Dlatego nasza czujność jest tak ważna.
Warto też pamiętać, że w przypadku otrzymania podejrzanych SMS-ów i rozmów telefonicznych można je zgłosić do CSIRT NASK na stronie internetowej „Zgłoś incydent” - TUTAJ