W Polsce coraz więcej kobiet umiera na raka piersi, dlatego tak ważna jest profilaktyka i czujność. Badanie mammograficzne mogą wykonać panie między 50 a 69 rokiem życia.
Piersi z wiekiem się zmieniają. Na początku są gruczołowe i trudniej je zbadać w mammografii. Mniej widoczne są wszelkie zmiany, ponieważ tych gruczołów jest bardzo dużo i ta czułość jest mniejsza. Po 40.- 45. roku życia one przechodzą już fazę tłuszczową i od tego momentu mammografia jest wskazana. Piersi tłuszczowe bardzo trudno się bada w USG. Większość onkologów czy ginekologów przysyła głównie na mammografie kobiety po 50. roku życia. Wtedy ich piersi są odpowiedniej budowy i łatwiej jest wykonać mammografię.
Mówi Justyna Lemiesz, starszy technik elektroradiolog z Ośrodka Radioterapii w Kaliszu.
Badanie mammograficzne jest specyficzne, ale warto je wykonać.
Wykonywane są 4 zdjęcia. Po 2 zdjęcia na każdą pierś. I skos dodatkowy. Zależy też od wielkości piersi, bo zdarzało się, że wykonywałam więcej zdjęć, bo pierś była dużo większa. Są wymogi dotyczące ucisku. To nie jest tak, że ktoś na złość dodatkowo robi jakieś uciski. Mamy wyznaczone progi ile tego docisku trzeba dać. On musi być dany, ponieważ wtedy zdjęcie wyjdzie dokładniejsze i lekarz może je dobrze opisać. Pacjentka ma wytłumaczone, jak to wszystko wygląda. W trakcie badania ma mówione, co się dzieje i co będzie robione. Dodatkowo pacjentki dostają ochronki zarówno na tarczycę, jak i w przypadku badania piersi – jedna jest osłaniana, a druga jest badana. Samo badanie trwa przeważnie około 8 minut.
Wyjaśnia Justyna Lemiesz.
Badanie mammograficzne można wykonać w Ośrodku Radioterapii w Kaliszu, który mieści się przy ulicy Kaszubskiej 12.
System profilaktyki to są badania przesiewowe, które bez problemu może wykonać kobieta między 50-69 rokiem życia, która nigdy nie chorowała na nowotwór piersi, a chce się badać, kontrolować.
Dodaje Justyna Lemiesz.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ: https://wco.pl/o-nas/struktura-szpitala/filie/filia-w-kaliszu/
Polecany artykuł: