Na tę wystawę "złożyły się " pamiątki od kilkudziesięciu osób, w tym byłych zawodników ostrowskiego klubu i najwierniejszych jego fanów.
Dzięki temu będzie można na niej podziwiać - trofea - od pucharu i łańcucha herbowego z lat 50. po tegoroczny puchar za drużynowe mistrzostwo I ligi- , motocykle żużlowe - w tym maszynę, na której ścigał się Tomasz Gollob -, archiwalne i współczesne fotografie, afisze i dokumenty.
Mówi Maciej Kmiecik, jeden z autorów ekspozycji.
To takie ukoronowanie sezonu, jakże pięknego dla ostrowskiego klubu - bo zwieńczonego awansem do ekstraligi. Ale także ukazanie, jak wyglądał ostrowski żużel w ciągu swojej, niekrótkiej bo 90 - letniej historii.
Mamy mnóstwo pięknych pamiątek. Na przykład złoty medal Tomasza Jędrzejaka - tutaj podziękowanie dla jego żony, która nam medal użyczyła. Są puchary, są łańcuchy herbowe, które zdobyli nasi zawodnicy.
Pierwszy mecz na ostrowskim stadionie odbył się 8 listopada 1931 roku. Co ciekawe, stadion ciągle jest w tym samym miejscu.
- Ta wystawa to prawdziwa gratka nie tylko dla fanów czarnego sportu - dodaje Artur Małecki, współautor ekspozycji.
Wśród eksponatów są stare afisze, w większości oryginalne. Są medale i dyplomy. Jest też puchar z 1947 roku wywalczony przez Czesława Kępińskiego, żużlowca z Ostrowa Wielkopolskiego. Co ciekawe, na grawerze jest błąd, bo jest rok 1948, a zawody odbyły się w 1947. I jeszcze szykujemy niespodziankę. Podczas wernisażu wystawy chcemy wyświetlić krótki film z tych zawodów, nakręcony przez pana Władysława Kamińskiego.
Sam wernisaż wystawy, który dziś w Muzeum Miasta w Ostrowie o godzinie 18.00, będzie wyjątkowy, bo mają w nim wziąć udział zawodnicy byli i obecni oraz działacze klubowi. Będzie więc okazja nie tylko do obejrzenia ekspozycji, ale też ciekawych rozmów czy wspomnień.
Muzeum zaprasza też w weekend - w sobotę ( 23 X ) i w niedzielę ( 24 X ) w godzinach od 10.15. do 14.30
Wystawa czynna będzie do 15 listopada.