Ostrowski żużel na wystawie w Muzeum Miasta [ZOBACZ, POSŁUCHAJ]

2021-10-22 7:49

PRAWDZIWA GRATKA dla fanów czarnego sportu. Ale nie tylko dla nich. W​ Muzeum Miasta w Ostrowie Wielkopolskim od dzisiaj będzie można oglądać niezwykłe i praktycznie bezcenne pamiątki związane z ostrowskim żużlem. Wszystko z okazji 90 - lecia tego sportu w mieście. Wernisaż wystawy o 18.00.

Na tę wystawę "złożyły się " pamiątki od kilkudziesięciu osób, w tym byłych zawodników ostrowskiego klubu i najwierniejszych jego fanów.

Dzięki temu będzie można na niej podziwiać  - trofea  - od pucharu i łańcucha herbowego z lat 50. po tegoroczny puchar za drużynowe mistrzostwo I ligi- , motocykle żużlowe -  w tym maszynę, na której ścigał się Tomasz Gollob -,  archiwalne i współczesne fotografie, afisze i dokumenty.

Mówi Maciej Kmiecik, jeden z autorów ekspozycji.

To takie ukoronowanie sezonu, jakże pięknego dla ostrowskiego klubu - bo zwieńczonego awansem do ekstraligi. Ale także ukazanie, jak wyglądał ostrowski żużel w ciągu swojej, niekrótkiej bo 90 - letniej historii.

Mamy mnóstwo pięknych pamiątek. Na przykład złoty medal Tomasza Jędrzejaka - tutaj podziękowanie dla jego żony, która nam medal użyczyła. Są puchary, są łańcuchy herbowe, które zdobyli nasi zawodnicy.

To podróż po całej historii ostrowskiego żużla - mówi Maciej Kmiecik

Pierwszy mecz na ostrowskim stadionie odbył się 8 listopada 1931 roku. Co ciekawe, stadion ciągle jest w tym samym miejscu.

 - Ta wystawa to prawdziwa gratka nie tylko dla fanów czarnego sportu - dodaje Artur Małecki, współautor ekspozycji.

Wśród eksponatów są stare afisze, w większości oryginalne. Są medale i dyplomy. Jest też puchar z 1947 roku wywalczony przez Czesława Kępińskiego, żużlowca z Ostrowa Wielkopolskiego. Co ciekawe, na grawerze jest błąd, bo jest rok 1948, a zawody odbyły się w 1947. I jeszcze szykujemy niespodziankę. Podczas wernisażu wystawy chcemy wyświetlić krótki film z tych zawodów, nakręcony przez pana Władysława Kamińskiego.

Jest tu wiele cennych pamiątek - mówi Artur Małecki

Sam wernisaż wystawy, który dziś w Muzeum Miasta w Ostrowie o godzinie 18.00, będzie wyjątkowy, bo mają w nim wziąć udział zawodnicy byli i obecni oraz działacze klubowi. Będzie więc okazja nie tylko do obejrzenia ekspozycji, ale też ciekawych rozmów czy wspomnień.

Muzeum zaprasza też w weekend  - w sobotę ( 23 X ) i w niedzielę ( 24 X ) w godzinach  od 10.15. do 14.30

Wystawa czynna będzie do 15 listopada.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE