Ostrów. Wciąż dużo upadków z hulajnóg elektrycznych. Chirurdzy mają co robić!

2025-07-22 7:02

Urazy głowy, ale też sporo połamanych rąk i nóg. Nie ma dnia, by na chirurgię dziecięcą szpitala w Ostrowie Wielkopolskim nie trafiały ofiary niebezpiecznej jazdy na hulajnogach elektrycznych - mówi szef oddziału Witold Miaśkiewicz. To on o kilku miesięcy apeluje o to, by - wsiadając na taką hulajnogę - zakładać kask. I przede wszystkim skończyć z brawurą i szybką jadą.

hulajnogi elektryczne

i

Autor: pixabay

Niektórzy mówią wprost - to istne szaleństwo! Takiej popularności hulajnogi elektryczne chyba jeszcze nie miały. Są wszędzie - na chodnikach, ścieżkach rowerowych, jezdniach. I są ofiary wypadków wynikających - bardzo często - ze zbyt szybkiej jazdy i brawury.

Lekarze alarmują - tak wielu pacjentów z urazami po upadkach nie było. To głównie dzieci i młodzież. Wiele jest wypadków śmiertelnych. Bo dzieciaki jeżdżą bez kasku. Bo nie ma takiego obowiązku.

Szef ostrowskiej chirurgii dziecięcej Witold Miaśkiewicz od kilku miesięcy apeluje by kaski zakładać i nie pędzić!

Zaczęło się to w marcu z tego co pamiętam, kiedy już się zrobiło ciepło i te hulajnogi gdzieś wyszły tutaj powiedzmy na światło dzienne. I to były faktycznie,  nie tylko u nas, nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce głośne wypadki, niestety nierzadko śmiertelne.

Policja u nas nawet  prowadziła kontrole, przekonywała do kasków, które nie są obowiązkowe, i faktycznie na chwilę zrobiło się jakby spokojniej. Ale teraz znów mamy mnóstwo takich pacjentów. Wielu z urazami głowy, bo nie ma kasku. A jak jest kask, to są połamane ręce, nogi, liczne obrażenia. Są też poważne złamania, które będą wymagały wielomiesięcznej rehabilitacji.

Nie przypominam sobie czegoś takiego w poprzednich latach.

Mówi Witold Miaśkiewicz.

Szpital w Ostrowie nie jest wyjątkiem. Ofiary wypadków na hulajnodze to codzienność chirurgów - nie tylko dziecięcych - w całej Polsce.

Rząd zapowiada wprowadzenia obowiązku kasku - na hulajnodze - dla dzieci do 16 roku życia. Prace legislacyjne trwają.

Przydałby się jeszcze rozsądek - ale tego ustawą wprowadzić się nie da.

POLICJA PRZYPOMINA:

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

- od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;

- od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;

- dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,

- zachowanie szczególnej ostrożności,

- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: zakazy

Przepisy zabraniają m.in.:

- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;

- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;

- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;

Hulajnoga elektryczna: parkowanie

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

ZA: KPP w Ostrowie Wielkopolskim.

QUIZ dla doświadczonych kierowców, którzy znają przepisy ruchu drogowego
Pytanie 1 z 10
Jak powinien się zachować kierowca autobusu, chcąc jechać drogą z pierwszeństwem przejazdu?
Prawo jazdy