polcija

i

Autor: BŹ

wypadek

Ostrów. Śmiertelnie potrącił pieszego. Grozi mu wysoka kara

2023-11-29 8:58

Śmiertelne potrącenie pieszego w Gorzycach Wielkich pod Ostrowem Wielkopolskim. Nie żyje blisko 60-letni mężczyzna. Do zdarzenia doszło we wtorkowy wieczór

Zgłoszenie o wypadku wpłynęło do ostrowskiej policji chwilę po godzinie 19.00 we wtorek, 28 listopada.

Ze wstępnych informacji wynika, że pieszego potrącił mercedes. Jak się okazało jego kierowca był pijany - wydmuchał prawie dwa promile.

45-latek został zatrzymany.

- W wyniku wypadku zginął 59-letnie mężczyzna - mówi Ewa Golińska-Jurasz, z KPP w Ostrowie.

Szczegóły wyjaśnia ostrowska policja pod nadzorem prokuratora.

Zgodnie z nowelizacją przepisów Kodeksu Karnego, która weszła w życie 1 października tego roku - za spowodowanie śmiertelnego wypadku - po pijanemu - grozi od 5 do 20 lat więzienia.

Akt obowiązujący Wersja od: 1 października 2023 r. do: 13 marca 2024 r.

Art.  177.  [Spowodowanie wypadku komunikacyjnego]

§  1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§  2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§  3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.

Art. 178. - [Zaostrzenie karalności wobec sprawcy katastrofy lub wypadku]

§ 1. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu określonego w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

§ 1a. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 3 lub 4 lub art. 177 § 2, w warunkach określonych w § 1 lub którego dotyczy wskazana w tym przepisie okoliczność, sąd orzeka karę pozbawienia wolności w wysokości:1)nie niższej niż 3 lata, jeżeli następstwem wypadku jest ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby albo następstwem katastrofy jest ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia,2)nie niższej niż 5 lat, jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka, do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia w przypadku katastrofy, a 20 lat pozbawienia wolności w przypadku wypadku. [...]

[ZA : www.sip.lex.pl/akty-prawne]