Formalnie radni na emisję obligacji zgodzili się podczas sesji w czerwcu. Podczas tej sierpniowej – wyrazili zgodę na konkrety. A te są następujące: emisja będzie w czterech seriach, w kwotach 10 milionów 900 tysięcy złotych, 7.700.000, 5.800.000 i 6.600.000 złotych.
Prezydent Beata Klimek potrzebę pożyczki tłumaczy problemami wszystkich samorządów z bieżącym utrzymaniem. Bo właśnie na to w większości "pójdą" pieniądze z emisji papierów wartościowych.
Dzisiaj problemy z bieżącym funkcjonowaniem mają wszystkie samorządy w Polsce. Nie ma znaczenia czy jest to Warszawa, Kraków, Poznań czy Ostrów. Znaczenie ma tylko skala tego problemu. Nam wszystkim brakuje pieniędzy na bieżące funkcjonowanie – mówi prezydent Klimek. - Pieniądze te przeznaczymy głównie na wynagrodzenia w oświacie i pomoc społeczną. Dziś w kasie Ostrowa brakuje 34 milionów złotych, przede wszystkim na pensje nauczycieli. Nieustannie rosną również koszty opieki nad naszymi seniorami w DPS-ach. Z emisji obligacji nie pokryjemy wszystkich potrzeb, ale pieniądze te pozwolą na zabezpieczenie edukacji, pomocy społecznej, rekompensaty dla MZK, Ostrowskiego Programu Budowy Dróg Osiedlowych, utrzymanie schroniska dla zwierząt, czy na zakup energii elektrycznej m.in. dla szkół.
Opozycja na tym tłumaczeniu nie zostawia suchej nitki. - To konsekwencja złego zarządzania miastem i złych decyzji finansowych – mówią radni. - O tym, że podwyżki dla nauczycieli będą wiadomo do lutego, więc to nie są sytuacje „nagłe”. Można było się do tego wszystkiego inaczej przygotować. A nie stawiać radę pod ścianą. Od początku założenia tegorocznego budżetu były zaniżone. A w połowie roku pojawia się dziura, którą trzeba szybko zasypać. Pytanie ile jeszcze takich sytuacji przed nami – dodają.
Dla mnie jest to ewidentny brak mądrego planowania wydatków – mówi nam radna KO Sylwia Nowicka. - Zarządzenie finansami polega też na przewidywaniu, tworzeniu rezerw, planowaniu długofalowym. Tutaj ewidentnie jest inaczej, decyzje podejmowane są „na szybko”, „na już”. I miasto się zadłuża. Za chwilę będzie to już 176 milionów złotych.
Podczas sierpniowej sesji ZA emisją obligacji zagłosowało 11 radnych, przeciw było 10, dwóch się wstrzymało od głosu.
Wykup obligacji planowany jest na lata 2027-2030.