W szkołach średnich powiatu ostrowskiego przygotowano dokładnie 1809 miejsc. To 56 oddziałów - 24 klasy w ostrowskich liceach (I, II, III, IV) i 32 klasy w zespołach szkół (ZST, ZSE, ZSU, ZSBE, ZSTE, ZSP CKU Przygodzice).
Dokumenty do naszych szkół złożyło ponad tysiąc dziewięćset czterdziestu uczniów i to byli uczniowie nie tylko z terenu powiatu ostrowskiego, ale i spoza. Po raz pierwszy w historii zdarzyło się, że prawie czterystu pięćdziesięciu uczniów było spoza powiatu ostrowskiego. Zawsze w tym momencie podkreślam, że jeśli ja do powiatu ostrowskiego przyjeżdżam z różnych zakątków województwa, to przyjeżdżam do dobrych szkół - mówi starosta Paweł Rajski. - Nasze szkoły mają markę i myślę, że ci uczniowie przede wszystkim przychodzą z tego względu, że jest wspaniała infrastruktura, ale również kształcenie na wysokim poziomie. Dobra informacja jest taka, że osiemdziesiąt procent uczniów trafiło do swoich wymarzonych szkół na swoje wymarzone profile. Jedenaście procent to są ci, którzy byli z drugiego wyboru i też dostali się, można powiedzieć, na prawie wymarzone kierunki.
Wstępnie do techników zostało zakwalifikowanych 36,49 % kandydatów, do branżowych szkół I stopnia 13,71%, a do liceów 49,8% uczniów. Największą popularnością cieszyło się IV Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Technicznych.
Co ważne! Osoby zakwalifikowane powinny potwierdzić przyjęcie do danej szkoły poprzez złożenie oryginałów dokumentów (jeśli dotychczas tego nie zrobiły). Zgodnie z harmonogramem należy to zrobić najpóźniej do 21 lipca 2025 r. do godziny 15:00. Osoby, które z różnych względów rezygnują z przydzielonego miejsca proszone są o pilny kontakt ze szkołą. Ostateczne wyniki naboru poznamy w dniu 22 lipca 2025r. o godz. 10:00, kiedy to zostaną wywieszone listy osób przyjętych i nieprzyjętych oraz informacje o wolnych miejscach - dodaje starosta Rajski.
Obecnie 177 kandydatów nie zostało przydzielonych do żadnej z klas, są to tzw. kandydaci niezakwalifikowani. Spośród nich 40 osób nie zostało zakwalifikowanych z powodu braków w dokumentacji, a 137 osób z powodu zbyt niskiej liczby punktów na wybranym profilu. Znaczną część wśród kandydatów niezakwalifikowanych stanowią osoby spoza powiatu ostrowskiego (69 osób), które brały udział równocześnie w naborze w rodzimym powiecie i najprawdopodobniej tam zostaną przyjęte.
Osoby niezakwalifikowane mogą wziąć udział w naborze uzupełniającym, który odbędzie się w poszczególnych szkołach w dniach od 23 lipca do 25 lipca 2025 r. do godz. 15:00.
Od kilku lat największym powodzeniem cieszy się klasa językowa w IV LO. Tę klasę - wskazało jako swoją wymarzoną - 116 osób. Bardzo dobry też wynik każdego roku osiąga profil biologiczno-chemiczny w trzecim liceum ogólnokształcącym - dodaje Romana Ogórkiewicz z wydziału oświaty ostrowskiego starostwa. - Klasa liczy 34 osoby, tak więc o jedno miejsce walczyły 4 osoby. W jednej i drugiej szkole - decyzją zarządu powiatu - utworzono drugą taką klasę.
To wszystko oznacza, że nauczyciele na brak pracy od nowego roku szkolnego na pewno narzekać nie będą.
Nauczyciele będą mieli pracę w ostrowskich szkołach ponadpodstawowych - kończy starosta Rajski. - Mało tego są kierunki, które wymagają wsparcia ze strony nauczycieli. Potrzebujemy matematyków, polonistów, anglistów, ale myślę, że ten problem też zostanie rozwiązany.
W powiecie ostrowskim jest ponad 10 szkół średnich.
Polecany artykuł: