Dane pojawiły się podczas środowej sesji Rady Miejskiej Ostrowa. Udostępniła je radna Koalicji Obywatelskiej – Sylwia Nowicka.
Jak wynika ze statystyk – Ostrów ma niewiele ponad 69 tysięcy mieszkańców.
Ponad 52 procent to kobiety, niecałe 48 – mężczyźni.
Dzieci i młodzież to niespełna 18 procent mieszkańców Ostrowa, seniorzy to prawie 27 procent. Reszta to dorośli, pracujący, czyli osoby w wieku produkcyjnym.
Co ciekawe – liczba mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch lat spadła o niespełna dwa procent. I taki spadek utrzymuje się już kolejny rok.
Dane pokazują też, że co 10 mieszkaniec potrzebuje wsparcia.
Z pomocy społecznej w 2024 roku skorzystało dokładnie 6.918 ostrowian (to osoby w rodzinach lub gospodarstwach domowych objętych pomocą społeczną, pracą socjalną, dodatkiem mieszkaniowym z wyłączeniem świadczeń rodzinnych).
- W przypadku długotrwale korzystających z pomocy społecznej ich liczba osiągnęła poziom 908osób, co oznacza wzrost w stosunku do roku 2023 o 45 osób. Najczęściej występującymi przyczynami trudnej sytuacji życiowej osób i rodzin, a jednocześnie powodami ubiegania się o pomoc społeczną w 2024 roku były: długotrwała lub ciężka choroba, niepełnosprawność, ubóstwo, przemoc w rodzinie, bezrobocie, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych. Liczba świadczeń pieniężnych, w stosunku do wszystkich świadczeń stanowi 2,51% ogółu świadczeń, co oznacza, że większość świadczeń z pomocy społecznej to świadczenia niepieniężne (tj. dożywianie dzieci, posiłek dla dorosłych, usługi opiekuńcze,skierowanie do DPS, skierowanie do Seniora +, bilet kredytowany, sprawienie pogrzebu, pracasocjalna) – czytamy w raporcie.
Bezrobocie na koniec ubiegłego roku w powiecie ostrowskim wyniosło 3 procent.
Polecany artykuł: