umowa

i

Autor: UM Ostrów

ekologia

Ostrów. Miasto stawia wielki kocioł na biomasę

2024-10-03 6:24

Ma być czystsze powietrze i tańsze ciepło w Ostrowie. Najpierw jednak miasto wyda 29 milionów złotych. Nowoczesna instalacja odnawialnego źródła energii powstanie przy Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym, a w jej ramach nowoczesny ekologiczny kocioł biomasowy. Miasto podpisało właśnie umowę z wykonawcą.

Jest umowa z wykonawcą, instalacja gotowa ma być w ciągu dwóch lat. Ostrów stawia nową instalację odnawialnego źródła energii. Jak chwali się miasto – ma być ona najnowocześniejszą tego typu w Polsce. I kosztować będzie 29 milionów złotych.

Właśnie została podpisana umowa z wykonawcą. Całość powstanie przy Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym.

Wszystkie przedsiębiorstwa ciepłownicze w Polsce, do 2030 roku muszą bowiem odejść od węgla. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy jest na dobrej drodze do realizacji tego celu. Inwestycja w kocioł biomasowy, czyli źródło w pełni ekologiczne, przyspieszy ten proces. Dzięki temu roczna emisja CO2 zostanie zmniejszona o 18 tysięcy ton, co sprawi, że mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem – podkreśla Mikołaj Kostka, z-ca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. - Jednak to nie tylko aspekt ekologiczny stanowi o wartości tej inwestycji. Ekonomiczne korzyści są równie istotne. Każdego roku, dzięki zmniejszeniu emisji CO2, spółka miejska zaoszczędzi 5 milionów złotych, co pozwoli na dalsze inwestycje oraz obniżenie kosztów ciepła systemowego dla mieszkańców, firm i instytucji. Tańsze i bardziej ekologiczne ciepło to korzyść nie tylko dla środowiska, ale także dla portfeli ostrowian.

Będzie to budynek kotłowni, a w niej nowoczesny i wielki kocioł na biomasę.

Miasto zapewnia, że jak już wszystko będzie – to mieszkańcy będą mieć tańsze ciepło a i powietrze w Ostrowie będzie czystsze.

- Nasze kotły węglowe zostaną w dużej mierze zastąpione przez nowoczesne, ekologiczne źródła ciepła, co oznacza znaczącą redukcję emisji i kosztów – dodaje Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Inwestycja w 40 procentach sfinansowana będzie z z Polskiego Ładu, resztę miasto dokłada ze swoich.

QUIZ: Popularne rymowanki z czasów dzieciństwa. Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 10
Ślimak, ślimak, pokaż rogi, dam ci sera na pierogi, jak nie sera to...