fotowoltaika

i

Autor: pixabay

ekologia

Ostrów. Kolejna farma fotowoltaiczna w mieście

2023-08-25 8:47

20 procent prądu będzie mieć od teraz z fotowoltaiki. Farmę fotowoltaiczną uruchomiono w Rąbczynie przy Oczyszczalni Ścieków. Instalacja da 1/5 prądu potrzebnego do pracy oczyszczali i pozwoli oszczędzić miliony.

Budowa farmy trwała 10 miesięcy. Instalacja – 550 kW – znajduje się na przestrzeni hektara. Wyprodukowany przez nią prąd przeznaczony będzie na potrzeby oczyszczalni, głównie suszarni osadów. Szacuje się, że dzięki temu WODKAN może zaoszczędzić ponad 2 miliony złotych na rachunkach w skali roku.

Produkcja tej farmy to jest ponad 606 megawatów rocznie, co stanowi właśnie 20 procent zapotrzebowaniu na energię całej oczyszczalni - mówi Marek Karolczak, prezes WODKANU w Ostrowie. - Co ważne, na tym nasze wytwarzanie prądu się nie kończy. Bo sporą jego część produkujemy u siebie – w kogeneratorach dwóch, które pracują na biogaz ze ścieków. To wszystko powoduje, że zapotrzebowanie na energię – z własnej produkcji – mamy na poziomie 80 procent. Ale na tym nie koniec. W planach mamy kolejną farmę fotowoltaiczną – ma powstać w ramach stacji uzdatniania wody. Po modernizacji stacji, chcemy na dachach czy innych przestrzeniach zamontować instalacje, tak by w 100 procentach był samowystarczalni. Tutaj kończymy projekt, chcielibyśmy w przyszłym roku tę inwestycję zrealizować.

Uruchomiona farma w Rąbczynie to kolejna ważna dla miasta inwestycja ekologiczna – podkreślają władze Ostrowa.

To ważna inwestycja dla miasta i kolejne zadanie związane z odnawialnymi źródłami energii, które pozwoli obniżyć koszty funkcjonowania miejskiej spółki- mówi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. - Cały czas realizujemy tę „zieloną rewolucję”. Po co? Bo to by zapewnić ekologiczne bezpieczeństwo mieszkańcom dziś i w przyszłości.

Sami mieszkańcy liczą, że te inwestycje przełożą się na NIŻSZE rachunki za wodę czy ścieki, bo dziś ich ceny do tych najniższych wcale nie należą.

Budowa instalacji w Rąbczynie kosztowała prawie 5mln złotych.

Na całą kwotę WODKAN otrzymał pożyczkę – częściowo umarzalną - z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Czy rozpoznasz wszystkich mieszkańców łódzkiego zoo? Tylko ekspert zdobędzie 9/10

Pytanie 1 z 10
Do niedawna był to jeden z popularniejszych ssaków naczelnych Madagaskaru. Niestety w ostatnim 30-leciu jego populacja spadła aż o 97%.
quizzoo