urna

i

Autor: pixabay

miasto

Ostrów. Co dalej z krematorium przy Okólnej? Wojewoda zabrał głos!

2025-05-12 11:09

Co dalej z Krematorium przy Okólnej w Ostrowie? Głos zabrał Wojewoda Wielkopolski. To po wniosku starosty ostrowskiego, który chciał unieważnienia swojej zgody na budowę instalacji gazowej przy domu pogrzebowym, którą wydał w lipcu ubiegłego roku. ​Temat od kilku tygodni wzbudza w mieście ogromne emocje. Przeciwko inwestycji protestują mieszkańcy osiedla Nowe Parcele.

Wojewoda Wielkopolski nie cofnął decyzji starosty ostrowskiego - bo została ona wydana zgodnie z prawem i dotyczy instalacji gazowej. I ta została już zresztą zamontowana - zgodnie z projektem. I tutaj nie ma dyskusji.

ALE - co podkreślił wojewoda - to nie była zgoda na krematorium.

[...] wydana przez Starostę Ostrowskiego decyzja nie przewidywała uruchomienia krematorium, ani zmiany sposobu użytkowania istniejącego budynku domu pogrzebowego na krematorium, ale jedynie realizację instalacji gazu płynnego. Również przyjęte przez Starostę Ostrowskiego zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania części budynku z 5 lipca 2024 r. nie przewidywało przeznaczenia ich na krematorium, ale na pomieszczenia domu pogrzebowego [...] - czytamy w przesłanym przez rzecznika wojewody - Ninę Swarcewicz, piśmie.

Co oznacza, że inwestor - firma pogrzebowa - by krematorium uruchomić - musi wnieść o zgodę na zmianę przeznaczenia chociażby części budynku domu pogrzebowego na krematorium.

Musi mieć zgodę miasta na rozpoczęcie takiej działalności w tej części Ostrowa - tak by była ona zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

[...] W celu ewentualnego - legalnego - uruchomienia krematorium inwestor powinien dokonać zmiany sposobu użytkowania chociażby części budynku, pomieszczeń w których miałoby funkcjonować krematorium, bowiem nie ulega wątpliwości, że zmianie ulegną niektóre z warunków określonych w art. 71 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego. W tym celu niezbędnym jest skompletowanie przez inwestora dokumentacji wymienionej w art. 71 ust. 2 Prawa budowlanego, w tym w szczególności uzyskanie zaświadczenia Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego o zgodności planowanej zmiany sposobu użytkowania (z domu pogrzebowego na krematorium) z zapisami planu miejscowego. Dopiero wówczas działalność związana z funkcjonowaniem krematorium będzie mogła zostać rozpoczęta. Rozpoczęcie tego rodzaju działalności na podstawie dokumentów obecnie posiadanych przez inwestora może wiązać się ze stwierdzeniem przez właściwe organy nadzoru budowlanego (Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ostrowie Wielkopolskim) samowolnej zmiany sposobu użytkowania części obiektu - podaje rzeczniczka wojewody.

Budowa krematorium przy ulicy Okólnej  budzi ogromne emocje. Inwestycja ruszyła z początkiem tego roku, po uprawomocnieniu się zgody starosty ostrowskiego na budowę instalacji gazowej przy domu pogrzebowym. Mieszkańcy zaczęli protestować, bo - jak wyraźnie mówili - nie chcą mieć krematoryjnego komina pod oknami! Odbyło się nawet spotkanie w władzami miasta, w którym jednak nie wzięli udziału przedstawiciele firmy pogrzebowej.

Po tym spotkaniu starosta wystąpił do Wojewody Wielkopolskiego o unieważnienie swojej zgody na montaż instalacji gazowej przy domu pogrzebowym. Wojewoda jednak nie znalazł w niej żadnych wad prawnych, dlatego jej nie unieważnił.

[...] Po analizie decyzji Starosty Ostrowskiego Wojewoda Wielkopolski nie miał podstaw do wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia jej nieważności. Wojewoda, jako organ administracji publicznej, orzekając w sprawie stwierdzenia nieważności rozstrzyga wyłącznie co do nieważności decyzji albo wydania jej z naruszeniem prawa, a nie jest władny rozstrzygać o innych kwestiach dotyczących sprawy. Oceniając decyzję Starosty w kontekście wydania jej z rażącym naruszeniem prawa, Wojewoda Wielkopolski nie stwierdził by była ona obarczona kwalifikowaną wadą prawną - wyjaśnia biuro prasowe Wojewody Wielkopolskiego.

Ale  wojewoda wyraźnie zaznaczył, że, opierając się na obecnej dokumentacji, inwestor z krematorium "ruszyć nie może".

Co ciekawe - w swojej decyzji - wojewoda zaznaczył, że wniosek inwestora do starostwa w Ostrowie był przygotowany "niestarannie". Ale też podkreślił, że starosta, wydając zgodę powinien być bardziej dociekliwy i "dopytać" o szczegóły inwestycji. Skoro w dokumentacji ich nie było.

- Niemniej, jak już wskazano, wydana przez Starostę Ostrowskiego decyzja nie przewidywała uruchomienia krematorium, ani zmiany sposobu użytkowania istniejącego budynku domu pogrzebowego na krematorium, ale jedynie realizację instalacji gazu płynnego - czytamy w decyzji Wojewody Wielkopolskiego.

Decyzja ta tematu nie kończy.

Poprosiliśmy o komentarz firmę pogrzebową. Czekamy.

Quiz: kultowe polskie komedie. Znasz odpowiedź na 9. pytanie?
Pytanie 1 z 13
Jak nazywa się statek w filmie "Rejs"?