Dlatego burmistrz wprowadził w czwartek (12 września) alarm przeciwpowodziowy i prosi mieszkańców m.in o zabezpieczenie domów, wyniesienie na piętra rzeczy najważniejszych czy zwierząt. A gdyby doszło do ewakuacji - to miejsce jest m.in. miejscowe liceum - bo jest najwyżej położone.
- W Szkole Podstawowej przy Alejach Jana Pawła II mamy schronisko młodzieżowe na około 40 miejsc i tam już wczoraj zleciłem pani dyrektor Szkoły Podstawowej przygotowanie tych miejsc. Tam będą mogli schronić ludzie, którzy będą tego potrzebować - wyjaśnia Marcin Szorski, burmistrz Odolanowa.
Kłopot Odolanowa wynika z jego położenia i słabego spływu samej rzeki. Dlatego długie opady mogą skończyć się rozlaniem rzeki. Jeszcze w czwartek władze gminy wystosowały to mieszkańców apel:
- Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Odolanowie zwraca się z prośbą do mieszkańców z terenów zagrożonych bezpośrednim zalaniem do podjęcia odpowiednich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swoim rodzinom oraz o zabezpieczenie dobytku.
W tym celu należy:
1. Przenieść na górne kondygnacje dokumentację, sprzęt i wartościowe mienie znajdujące się w piwnicach lub na parterze zagrożonych obiektów.
2. Przygotować worki z piaskiem w celu zabezpieczenia drzwi wejściowych i okien piwnicznych – worki można również odebrać ze strażnicy OSP w Odolanowie przy ul. 1 Maja.
3. W przypadku ogłoszenia ewakuacji należy przemieścić się do budynku Liceum Ogólnokształcącego w Odolanowie – najwyżej położony punkt w mieście. Prosimy nie zapominać o zwierzętach.
4. Nie używać w gospodarstwie domowym wód gruntowych z powodu ich ewentualnego zatrucia.
5. Usunąć z zagrożonego terenu samochody, maszyny rolnicze oraz inny sprzęt, który w wyniku zalania wodą może ulec zniszczeniu.
6. Usunąć zwierzęta domowe i gospodarskie, które mogą być narażone na utonięcie w wyniku fali powodziowej.
7. Zgromadzić niezbędne zapasy niepsującej się żywności, niezbędną ilość czystej wody, latarki, świece, zapasowe baterie, power banki.
8. W razie potrzeby wyłączyć zasilanie obiektu w media (prąd, gaz, wodę)
9. Na bieżąco śledzić gminne komunikaty o zagrożeniu powodziowym i sposobach postępowania.
10. Podczas wystąpienia powodzi stosować się do poleceń prowadzących akcję ratunkową
.Osobą wyznaczoną do koordynowania pomocą mieszkańców jest Tomasz Przytuła (tylko w razie zagrożenia zdrowia i życia).
Numery alarmowe:
Urząd – 62 733 15 81
Sztab Kryzysowy – 666 362 407
OZK – 603 580 680
W zagrożeniu zdrowia i życia - 112
Wały przeciwpowodziowe zostały wzmocnione tysiącem worków z piaskiem. Zagrożone zalaniem jest całe śródmieście. Sprawę monitorujemy na bieżąco.
Kalisz szykuje się na intensywne opady deszczu. Mieszkańcy odbierają worki z piaskiem