Jak zawsze w programie forum znalazły się wykłady i dyskusje, ale też "rozmowy kuluarowe".
Wśród tematów - wpływ znieczulenia na mózg dziecka czy żywienie dojelitowe w warunkach domowych.- Takie spotkania są bezcenne - mówi profesor Alicja Bartkowska-Śniatkowska, anestezjolog z Poznania.
Ja sobie bardzo cenie takie spotkania i rozmowy - mówi profesor. - Szczególnie tutaj w Ostrowie, który ma świetny oddział anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci - jeden z trzech w Wielkopolsce. To, w przypadku mojej specjalizacji, bardzo cenna współpraca. Musimy się znać, musimy mieć do siebie zaufanie, tym bardziej, że często dzieci z naszych oddziałów w Poznaniu przekazujemy do dalszego leczenia do mniejszych ośrodków i trzeba się komunikować, wymieniać informacjami, doświadczeniem - ze względu na dobro pacjentów.
Pomysłodawcą forum jest szef chirurgii dziecięcej w Ostrowie - Witold Miaśkiewicz, który kolejny raz podkreśla, że bez współpracy lekarzy różnych dziedzin - nie ma dobrego leczenia małych pacjentów.
Wiadomo, dla nas puntem wyjścia do tej konferencji jest chirurgia. Ale na tym się nie kończy. Musi być współpraca z lekarzami z innych dziedzin - mówi Miaśkiewicz. - Z anestezjologami, którzy naszych pacjentów znieczulają, z radiologami, którzy pomagają w diagnostyce. Nie ma opcji by zamknąć się w jednej specjalizacji. To tak nie działa. Musimy działać wspólnie, i takie spotkania, takie rozmowy służą temu.
Jak zawsze forum towarzyszyło także Forum Młodych Lekarzy i Studentów Medycyny.
Konferencję zorganizowali: Delegatura Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Ostrowie Wielkopolskim, Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej ostrowskiego szpitala oraz Klinika Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej w Poznaniu.