bezrobocie

i

Autor: pixabay

Niskie bezrobocie w powiecie ostrowskim. W skali kraju najniższe od lat

2022-07-27 11:44

Sprzedawca, kierowca, spawacz, inżynier, nauczyciel...lista ofert pracy jest długa. Obecnie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowie jest ich ponad 2 300. A chętnych nie ma. Bezrobocie jest na niskim poziomie 2, 6 procent. Takie dane są na koniec czerwca tego roku. W ubiegłym było to 3 procent.

Obecnie w powiecie ostrowskim bez pracy jest 1778 osób. W ubiegłym roku o tej porze było to 2130.

Stopa bezrobocia jest jedną z niższych w ostatnich latach. Można powiedzieć, że tak naprawdę nie pracuje ten, kto nie chce.

Choć nie jest to reguła.

Wśród bezrobotnych ponad 60 procent stanowią kobiety. To im najtrudniej znaleźć pracę - nie jest to jednak zawsze kwestia wykształcenia czy chęci, ale kwestia opieki nad dziećmi. I to właśnie z tego powodu - bo nie mają z kim dzieci zostawić - kobiety ofert nie przyjmują.

Najwięcej ofert, ale jednocześnie najwięcej bezrobotnych zarejestrowanych  jest w zawodzie sprzedawcy - mówi Hanna Pawlak - Kornacka, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie. -To najbardziej mobilny zawód. Tak można powiedzieć. Są oferty dla kierowców, dla spawaczy, zdarzają się dla nauczycieli, lekarzy, pielęgniarek. Są też oferty mocno specjalistyczne - na przykład dla inżynierów. Obecnie mamy ich łącznie ponad dwa tysiące. Chętnych do pracy jest znacznie mniej. Z reguły nie chcą przyjąć propozycji z powodu niskiego wynagrodzenia. Bo pracodawcy najczęściej na początek proponują najniższą krajową. Wiadomo, że jeśli mówimy o ofertach dla specjalistów to tutaj stawki są inne i jest to kwestia dogadania się stron. Ale są też takie oferty, że pracodawca oferuje wszystko, łącznie z przeszkoleniem - wystarczą chęci bezrobotnego. No ale i z tymi bywa różnie.

Zgodnie obowiązującym w Polsce prawem, osoba bezrobotna to taka, która zarejestruje się we właściwym Powiatowym Urzędzie Pracy – według stałego lub tymczasowego miejsca zamieszkania. I od dnia rejestracji – oczywiście , jeśli nie ma jakiś przeszkód prawnych np. zbiegu ubezpieczeń – taka osoba uzyskuje status osoby bezrobotnej i zostaje zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego.

Nie jest to jednoznaczne z zasiłkiem.

Żeby nabyć prawo do zasiłku – osoba taka musi udokumentować - w dniu rejestracji, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy przepracowała 365 dni. A składki odprowadzane były od co najmniej minimalnego wynagrodzenia. I nie ma znaczenia jaka była to umowa o pracę. Ważne ile się zarabia i od jakiej kwoty są odprowadzane składni na ubezpieczenie.

Zasiłek przysługuje od momentu uznania za osobę bezrobotną. W powiecie ostrowskim jest przyznawany na 6 miesięcy. W przypadku osób po 50. roku życia, które mają udokumentowane co najmniej 20 lat pracy – i te warunki muszą być spełnione jednocześnie – zasiłek przysługuje na rok.

Ważne jest także to, jak wyglądało zwolnienie z pracy. Bo jeśli taka osoba zwolniła się sama lub za porozumieniem stron – to zasiłek przysługuje po trzech miesiącach – do końca ogólnego okresu, czyli jeszcze 3 miesiące lub 9.

Jeśli chodzi o wysokość zasiłku – to jest on stopniowany. 80 – 100 – 120 procent podstawy, w zależności od stażu pracy. Obecnie podstawa zasiłku w powiecie ostrowskim to 1304,10 brutto – czyli netto 1186,73. I to jest kwota przez pierwsze 3 miesiące. Potem jest mniej – 1024,10 brutto czyli netto 931,93.

QUIZ. Piosenki z dzieciństwa. Te hity śpiewał każdy z nas. Pamiętasz je jeszcze?

Pytanie 1 z 10
A ja wolę moją mamę – śpiewała Majka Jeżowska. A ja wolę moją mamę, co ma włosy, jak…?