klasztorna

i

Autor: Fb Jakub Paduch

Kłopoty przy Klasztornej

Nie było katastrofy. Nie ma śledztwa ws. bloku przy Klasztornej w Ostrowie

2023-06-27 11:50

Zostało umorzone zanim zostało wszczęte. Mowa o śledztwie ws. osunięcia się stropu w jednym z mieszkań w bloku przy Klasztornej 20 w Ostrowie. Do zdarzenia doszło na początku czerwca. Nadzór budowlany nie dopatrzył się zagrożenia, więc – na tej podstawie - prokurator postępowanie umorzył.

Do pęknięcia stropu doszło w niedzielę 4 czerwca. Ewakuowano 25 mieszkańców bloku.

Przez kilka godzin sprawdzano budynek. Decyzją inspektora budowlanego – lokatorzy wrócili do mieszkań. Poza dwoma – tym, w którym doszło do uszkodzenia ściany i podłogi oraz mieszkania obok niego. Lokatorzy pierwszego znaleźli schronienie u rodziny, w drugim dotąd nikt nie mieszkał.

Zgodnie z procedurami na miejscu pojawiła się także policja i prokuratur. Trzeba było sprawdzić, czy nie ma tutaj zagrożenia dla ludzi i czy w miejscu tym może dojść do katastrofy budowlanej. Jeśli byłoby takie przypuszczenie – wtedy prokurator sprawdzałby czyja to wina – kto zrobił coś źle lub czegoś zaniechał.

Ale jeszcze tego samego dnia nadzór budowlany wykluczył ewentualność katastrofy.

Inspektor został - zgodnie z procedurami – przesłuchany przez prokuratora. Na podstawie jego opinii śledztwo w tej sprawie zostało umorzone już na wstępie.

Z uwagi na stanowisko inspekcji budowlanej prokurator podjął decyzję o umorzeniu postępowania tak naprawdę zanim zostało ono wszczęte. Opinia nadzoru budowlanego była w tym przypadku kluczowa – powiedział nam Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Tymczasem wciąż nie wiadomo kiedy mieszkanie, w którym doszło do pęknięcia stropu, zostanie wyremontowane. 

MZGM w Ostrowie, któremu blok podlega – czeka na ekspertyzę łącznie z badaniami geotechnicznymi budynku. A że wykonująca ją firma ma napięty grafik - no to właśnie trzeba poczekać. Ekspertyzę nakazał nadzór budowlany.

Potem będzie raport z tej kontroli i dopiero po nim ruszą konkretne prace naprawcze.

Do tego czasu lokatorzy mieszkania nie mogą do niego wrócić.

Czy poznajesz historyczne budynki w Poznaniu?

Pytanie 1 z 10
Miejsce to na mapie Poznania jest do dziś, jednak wygląda nieco inaczej. Co to za budynek?
Poznań przed wojną