Młodzi wędkarze rywalizowali w Ostrowie! [ZOBACZ, POSŁUCHAJ]

2021-08-23 11:07

Wędkowanie nie musi być nudne! Mówią zgodnie młodzi zawodnicy, którzy przez weekend rywalizowali w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Wędkarskich. Zawody odbyły się w Ostrowie. Medialnym parterem było Radio ESKA.

Ryba brała, ale na efekt trzeba było popracować. W drugim dniu olimpiady młodzi zawodnicy wreszcie "zamoczyli" wędki. Ryby łowili w zbiorniku na Piaskach Szczygliczce. Dopisała pogoda.

- Ryby też brały - mówili zawodnicy.

Są płotki, karasie, wzdręgi. Powoli idzie, ale idzie. Ryby są raczej małe, ale biorą. Trzeba się jednak trochę napracować. Jak biorą to trzeba skupić się na wędce, ale jak jest luźniej to można popatrzeć sobie na jezioro czy w niebo i trochę pomyśleć.

Wędkowanie jest super - mówią młodzi zawodnicy

W zawodach wzięło udział ponad 60 młodych wędkarzy, w tym 12 dziewczyn. Najmłodsi nie mieli 10 lat, najstarsi 16.

- To nierzadko wspólna rodzinna pasja, udział opiekunów jest niezbędny - mówi Wojciech Zuszek, prezes Okręgu Kaliskiego Polskiego Związku Wędkarskiego.

Nas bardzo cieszy to, jak cieszą się ci młodzi ludzie, kiedy wędkują. Cenne jest także to, że są zawsze z mamą lub tatą. To naprawdę ciekawe i dobre, rodzinne spędzanie wolnego czasu. To świetna zabawa, ale też przy okazji rywalizacja. I edukacja. Właśnie nauka jest tutaj też ważna. Nie tylko wędkowania, ale ogólnie - ekologiczna. Uczymy też porządku, bo każdy wędkarz musi po sobie sprzątać.

Cieszy nas radość tych młodych wędkarzy - mówi Wojciech Zuszek, prezes okręgu kaliskiego PZW

W całym związku wędkarskim w Polsce jest ponad 620 tysięcy wędkarzy, w tym ponad 37 tysięcy dzieci i młodzieży do 16 roku życia.

- W olimpiadzie startują ci najbardziej aktywni - mówi Wiesław Miś z  PZW.

Dzieciaki zdecydowanie same się garną już do tego sportu. Mamy nawet takie przypadki, kiedy nikt w rodzinie nie łowi, a dzieciak - za namową kolegów - za wędkę chwyta. To fajna też alternatywa dla tych młodych ludzi, by nie spędzać czasu tylko przed komputerem czy telefonem. Do tego świeże powietrze. I - jak w przypadku takich zawodów jak te w Ostrowie - fajna, zdrowa, sportowa rywalizacja.

Dzieciaki chętnie garną się do wędkowania - mówi Wiesław Miś z PZW

- Ostrów to bardzo ładne miasto, zalew, na którym trwają zawody - super - mówi Wiesław Ułanowicz z PZW.

Zależy nam by młodych zachęcić do wędkowania. Bo to naprawdę ciekawa pasja. Poza tym ktoś po nas będzie musiał stery kiedyś przejąć. Wędkowanie to nie tylko nauka cierpliwości, ale też dobrej techniki. Bo by złowić, trzeba wiedzieć JAK to robić.

To nie tylko zabawa, to też rywalizacja - mówi Andrzej Ułanowicz z PZW

Medialnym parterem olimpiady było Radio ESKA.

Wyniki znajdziecie na stronie Polskiego Związku Wędkarskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE