Tramwaj

i

Autor: MPK Poznań

Prawo

Maszynista, motorniczy, kierowca autobusu będą pod szczególną ochroną

Prezydent podpisał nowelizację, która zapewnia szczególną ochronę kierowcom, maszynistom, członkom obsługi pociągu wykonujący przewóz osobom w publicznym transporcie zbiorowym i kolejowym. Jakie prawa zyskają pracownicy branży komunikacyjnej w transporcie publicznym?

Kierowcy, maszyniści, członkowie obsługi pociągu wykonujący przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym i kolejowym będą objęci ochroną należną funkcjonariuszowi publicznemu – wynika z podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustaw o transporcie kolejowym i transporcie zbiorowym.

Funkcjonariusz publiczny. Nowy pomysł rządu

Nowelizacja uchwalona przez Sejm 14 kwietnia 2023 r. to inicjatywa poselska. Polega na dodaniu art. 49a w ustawie o publicznym transporcie. Z treści przepisu wynika, że osoba wykonująca przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym, z wyłączeniem transportu kolejowego, podczas kierowania środkami transportu i w związku z kierowaniem nimi korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w Kodeksie karnym – informuje serwis prawo.pl. Jednak do ustawy o transporcie kolejowym dodany został zapis. Tym samym z nowelizacji wynika, że ochroną objęci będą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach w transporcie kolejowym, a także członkowie obsady pociągu (np. konduktor), dyżurny ruchu, nastawniczy, zwrotniczy, kierownik pociągu, ustawiacz, manewrowy, rewident taboru, automatyk, toromistrz, dróżnik przejazdowy oraz prowadzący pojazdy kolejowe.

Zmiany będą dawać większe poczucie bezpieczeństwa?

Autorzy nowelizacji uzasadniają, że dzięki temu zwiększy się poczucie bezpieczeństwa osób wykonujących przewozy w publicznym transporcie zbiorowym oraz wzmocnione zostanie ich poczucie godności zawodowej. Zmiany mają ograniczyć ataki zarówno fizyczne, jak i werbalne ze strony pasażerów lub osób postronnych.

Jakie prawa ma funkcjonariusz publiczny?

Szczególna ochrona prawna funkcjonariusza publicznego polega na:

  • jakakolwiek działanie sprawcy przestępstwa wobec funkcjonariusza publicznego jest przestępstwem zagrożonym karą surowszą niż analogiczne zachowanie wobec innego podmiotu.
  • funkcjonariusz publiczny jest przedmiotem szczególnej ochrony prawnokarnej stanie się na przykład nietykalność cielesna, godność osobista m.in. kierowców, motorniczych i maszynistów podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zwężą Marszałkowską żeby posadzić drzewa. Tramwajarze i drogowcy łączą siły
Źródło: Maszynista, motorniczy, kierowca autobusu będą pod szczególną ochroną