kultura

Lewków. Szykuje się mocno "POGIĘTA" wystawa

2023-12-06 11:02

To będzie bardzo POGIĘTA wystawa. Od piątku (8.12) w Muzeum w Lewkowie, koło Ostrowa Wielkopolskiego będzie można oglądać słynne gięte meble z serii THONET. Kolekcja jest prywatna - należy do Pawła Michalskiego, który od lat fascynuje się właśnie Thonetem i jego - produkowanymi do 200 lat - meblami.

Słynne meble z giętego drewna z serii Thoneta - dosłownie "za chwilę" będą do zobaczenia w Muzeum w Lewkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego.

Pochodzą z prywatnej kolekcji Pawła Michalskiego z Radomia, który po raz pierwszy tak pokaźną jej część pokaże na wystawie.

Chciałbym zaprosić do obejrzenia tej wystawy, by zobaczyli Państwo jak historia meblarstwa w stylu Thoneta została do dziś zachowana, podtrzymywana przez wiele firm na całym świecie, które do tej pory produkują te meble. Meble, które Michael Thonet wymyślił, są meblami ponadczasowymi i nie straciły nic na aktualności. Stoły, krzesła, stoliki okolicznościowe, kawiarniane, fotele bujane, kanapy. Ten styl, który jednak zmieniał się na przestrzeni blisko 200 lat, trwa do dziś. W mojej pokaźnej kolekcji liczącej ponad 300 przedmiotów najbardziej dumny jestem z unikatowości klęcznika. Jest on wyjątkowy, wykonany jest tak, że dziś trudno byłoby znaleźć producenta, który podjąłby się wykonania mebla w tamten, unikatowy sposób - zaprasza kolekcjoner.

Zapraszam do obejrzenia tych mebli-mówi właściciel kolekcji Paweł Michalski

Na wystawie w Dawnej Wozowni w Lewkowie będzie można zobaczyć ponad 60 thonetowskich mebli - od kołyski po garderobę, stoliki kawiarniane, serię krzeseł, mebelki dziecięce i zestaw dla niani.

Strasznie ciekawa ta wystawa, a meble FASCYNUJĄCE - dodaje dyrektor muzeum Sylwia Nowicka. - Cieszę się, że udało nam się je do Lewkowa sprowadzić. To już można powiedzieć - klasyka gatunku. A przecież wszystko zaczęło się w roku 1830. W Boppard nad Renem, Michael Thonet rozpoczął swoje eksperymenty z gięciem drewna. Okleinowe płyty ciął według linii słojów na równe części, wygotowywał w lepiszczu, następnie układał je jedną na drugiej i okręcał wokół drewnianych lub metalowych form. Nieco później, w roku 1856, Michael Thonet potrafił już giąć lite drewno, które wcześniej przez długi czas moczył i osuszał, korzystając przy tym z pasków żelaza i form odlewniczych. Wpływając w odpowiednim momencie na proces gięcia i wykorzystując jego efekty, Thonet zdołał „ujarzmić” naturalne właściwości i ograniczenia drewna. I to zachwyca do dziś. Warto zapoznać się i z naszą wystawą, i z postacią pomysłodawcy "giętych" mebli.

Wernisaż wystawy w piątek o 17.30 w lewkowskim muzeum, a ekspozycja czynna będzie do marca przyszłego roku.

Jak obchodzi się Nowy Rok na świecie? Te ciekawostki mogą cię zaskoczyć! [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
W którym kraju mieszkańcy wybierają się na plaże i skaczą przez siedem fal, wypowiadając siedem życzeń?