Kuria diecezjalna w Kaliszu

i

Autor: fot. mir, eska.pl Kuria diecezjalna w Kaliszu

Kolejny biskup z Kalisza ukarany przez Watykan

2021-06-25 14:38

Watykan karze Stanisława Napierałę. Biskup diecezji kaliskiej został ukarany za zaniedbania ws. nadużyć seksualnych dokonywanych przez księży. To kolejny hierarcha, któremu zarzucano tuszowanie przypadków pedofilii w kościele.

Po własnym postępowaniu w tej sprawie Watykan uznał, że w jednym tylko przypadku biskup Napierała nie zareagował tak, jak powinien. Komunikat w tej sprawie przekazała Archidiecezja Poznańska.

– Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji kaliskiej.

Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała, że tylko w jednym z w/w przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania

– informuje Archidiecezja Poznańska.

Władze apostolskie zasugerowały też, że z tego względu biskup Napierała nie powinien pojawiać się podczas publicznych wydarzeń i wpłacić pieniądze na rzecz Fundacji św. Józefa – w dowolnej kwocie i z własnych środków.

Diecezja Kaliska nie komentuje decyzji Watykanu.

– Diecezja przyjmuje do wiadomości decyzję Stolicy Apostolskiej i zastosuje się do niej w tym, co dotyczy funkcjonowania diecezji. Nie jesteśmy upoważnieni do udzielania ewentualnych wyjaśnień czy odpowiedzi dotyczących postępowania, które było prowadzone przez Stolicę Apostolską

– mówi jej rzecznik, ksiądz Michał Włodarski.

Kilka miesięcy wcześniej Watykan ukarał biskupa Edwarda Janiaka. Ówczesny przełożony diecezji kaliskiej, oskarżany o tuszowanie m.in. przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych, miał się wyprowadzić z terenu diecezji i nie pokazywać się na wydarzeniach kościelnych lub świeckich w Kaliszu lub okolicy.

Postępowania w sprawie biskupów oraz kary nałożone przez Watykan to efekt ujawnienia skandali pedofilskich m.in. w diecezji kaliskiej, w filmie "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Według autorów filmu biskupi kaliscy mieli wiedzieć o przestępstwach seksualnych duchownych z terenu diecezji, ale nie zajęli się tymi sprawami. Jednym z takich duchownych miał być ksiądz Arkadiusz H. W marcu 2021 otrzymał na karę więzienia za molestowanie seksualne osoby nieletniej. 

Źródło: Kolejny biskup z Kalisza ukarany przez Watykan
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE