jadlodzienie

i

Autor: bź

Jadłodzielnie w Ostrowie?

2021-11-04 15:07

Działają już na całym świecie, teraz pytanie czy będą również w powiecie ostrowskim. Mowa o jadłodzielniach, które powstają głównie w dużych miastach, ale nie tylko. To duże lodówki, ulokowane w dostępnych miejscach, w których można zostawiać jedzenie i z niego też korzystać.

- To nie tylko pomoc dla potrzebujących, ale też sposób na nie marnowanie jedzenia  - mówi radna powiatowa Sylwia Nowicka. w mieście takim jak Ostrów, który nie jest ośrodkiem akademickim, grupę docelową mogłyby stanowić osoby starsze, samotne. Zaopatrującymi powinny być te rodziny, które zawsze kupują za dużo i mają ten jeden słoik przetworów więcej, który można oddać i z kimś się podzielić.

Powiatowa komisja edukacji pracuje teraz nad stroną techniczną i organizacyjną przedsięwzięcia - lokalizacją jadłodzielni, sposobem zaopatrywania, obsługi.

Można wybrać to, co zalega nam w lodówkach, bo mamy jednak tendencję do robienia nadmiernych zakupów. Wiele osób robi za duże zaprawy, nie do przejedzenia przez rodzinę – tym też można się podzielić. I jeszcze to, z czym zmagają się duże markety, czyli jedzenie zdatne do spożycia, ale z kończącym się terminem ważności - dodaje Nowicka.

Takie jadłodzielnie działają już w Kaliszu i Ostrzeszowie.