Zabawa w chowanego

i

Autor: wikipedia ZABAWA W CHOWANEGO film braci Sekielskich

Głośna sprawa księdza H. : jest decyzja kościoła ws. duchownego!

2022-06-13 12:38

Ma zostać wydalony ze stanu duchownego. Jest decyzja kościoła ws. księdza Arkadiusz H. , który miał seksualnie skrzywdzić kilku ministrantów. Ze względu na przedawnienie przestępstw - ksiądz H. nie pójdzie do więzienia. Ale poniesie karę nałożoną przez kościół, który właśnie zakończył swoje postępowanie kanoniczne.

Diecezja kaliska wydała dziś specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Zgodnie z nim - Arkadiusz H. został uznany przez kościół winnym zarzucanych mu czynów i nałożono na niego karę wydalenia ze stanu duchownego.

Ksiądz H. może się jeszcze od tej decyzji odwołać.

Nie ma natomiast jeszcze stanowiska diecezji kaliskiej w sprawie odszkodowania, jakie ta ma zapłacić jednemu z pokrzywdzonych przez księdza H. ministrantów. Sąd cywilny w Kaliszu orzekł 300 tysięcy złotych zadośćuczynienia - za to, że diecezja przez lata kryła księdza H. i jego czyny.

Ks. Arkadiusz H., w wyniku przeprowadzonego postępowania kanonicznego, został uznany winnym zarzucanych mu czynów oraz nałożono na niego karę wydalenia ze stanu duchownego. Od podjętej decyzji przysługuje mu prawo złożenia rekursu zgodne z kanonami 1734 – 1737 Kodeksu Prawa Kanonicznego.  Przed upublicznieniem, decyzja sądu kościelnego została przekazana osobom, których świadectwa doznanej krzywdy stały się podstawą do wydania wyroku skazującego i wymierzenia kary - informuje na stronie diecezji Ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Ksiądz Arkadiusz H. to antybohater filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Miał skrzywdzić wielu chłopców.

Prokuratura część spraw z powodu przedawnienia umorzyła. Do sądu trafiła jedynie sprawa braci Pankowiaków.

Ksiądz H. przyznał się do winy i przeprosił - ale zrobił to dopiero przed Sądem Rejonowym w Pleszewie, który za czyny wobec  braci skazał go na więzienie. Ale Sąd Okręgowy w Kaliszu umorzył postępowanie  - bo uznał, że i w tym przypadku sprawa się przedawniła.

Sąd cywilny w Kaliszu - w maju tego roku - orzekł wobec jednego z braci Pankowiaków zadośćuczynienie w wysokości 300 tysięcy złotych plus odsetki. Zapłacić ma diecezja, która miała czyny księdza H. tuszować.

Decyzja sądu cywilnego nie jest prawomocna. Na razie diecezja nie wydała oświadczenia - czy będzie się od niej odwoływać.

Ile gramów ma kilogram? Quiz o jednostkach miary. Większość nie zdobywa 12/12!

Pytanie 1 z 12
Ile gram to 1 kilogram?
Mąka gryczana