Pierwszy dzień festiwalu minął pod znakiem wszystkiego, co w ostrowskiej imprezie się liczy. Widzowie mogli zobaczyć dwa filmy - jeden z 1963 roku, do którego muzykę napisał Krzysztof Komeda i jeden współczesny o KOMEDZIE, o jego związkach z Ostrowem Wielkopolskim. Jak dumnie podkreślają jego mieszkańcy - to właśnie w tym mieście narodził się jego jazz.
„Ostrowski czas Komedy” został wyprodukowany przez Telewizja Proart. Obraz stworzyli: autorka scenariusza i jego reżyserka Hanna Olejnik, za warstwę wizualną – zdjęcia odpowiedzialni byli: Krzysztof Mazur (także montaż) i Przemek Grykałowski, muzykę stworzył Marek Raczycki (Marek Raczycki Producent Muzyczny), czytał Wojciech Masacz. Film opowiada o ostrowskim pobycie Krzysztofa Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, w którym uczył się w szkole średniej, gdzie poznał Witolda Kujawskiego z Melomanów, skąd wyruszył i na studia, i jednocześnie w świat jazzu.
Informują organizatorzy festiwalu. A sam film BARDZO spodobał się publiczności, która ma nadzieję, że jeszcze będzie mogła go zobaczyć. No i przede wszystkim, że zobaczą ten obraz także inni, których zabrakło podczas niedzielnej premiery. Bo warto.
Pierwszy dzień festiwalu to także wernisaż wystawy „Plakaty do filmów z muzyką Krzysztofa Komedy i Andrzeja Korzyńskiego ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi”, o której mówiła Jagoda Kaszuba z Galerii PIK Ostrowskie Centrum Kultury.
To klasyka kina, klasyka plakatu filmowego, klasyka muzyki filmowej. Najstarsze plakaty pochodzą z lat 60 - tych minionego wieku. Są znakomite. I do dziś są inspiracją dla kolejnych twórców. Wystawę trzeba zobaczyć!
Jeśli ktoś nie zdąży podczas festiwalu, to będzie miał czas do końca września. Bo przez cały kolejny miesiąc plakaty będą wisieć w OCK.
Niedzielę zakończył znakomity koncert informacji Royber Trio. Mikołaj Trzaska, Olo Walicki i Macio Moretti w Forum Synagoga zagrali kompozycje własne i muzykę filmową.
Poniedziałek to drugi festiwalowy dzień.
Dziś w programie:
18.00 - OCK „Biały potok”, po którym spotkanie z reżyserem filmu Michałem Grzybowskim oraz występującymi w nim aktorkami: Agnieszką Dulębą-Kaszą i Julią Wyszyńską.
20.30 - Forum Synagoga, spotkanie autorskie, którego bohaterką będzie Ewa Błaszczyk, która Łukaszowi Maciejewskiemu, autorowi książki „Aktorki. Spotkania”, oraz publiczności opowie m.in. o ważnych dla niej rolach i działaniach, nie tylko twórczych.
Medialnym partnerem 10. Grand Prix Komeda jest RADIO ESKA.