Przedsiębiorcza młodzież z ostrowskiego ZAPu. Dla nich nauka to za mało, bo mają apetyt na więcej. Dlatego stworzyli Welded Well - miniprzedsiębiorstwo, które skupia się głównie na spawaniu - ozdób, dekoracji, pamiątek i innych gadżetów.
Ich projekt bierze udział w ogólnopolskim konkursie Miniprzedsiębiorstwo Roku organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
To projekt ogólnopolski, a nawet europejski. Teraz rywalizujemy na etapie krajowym, jeśli wygramy to przeniesiemy się na skalę Europy. Tutaj udział biorą też nasi koledzy z Krakowa, Warszawy, każda szkoła może się w to zaangażować. My chcemy się wybić - można tak powiedzieć - ponad nich. Dlatego też naszymi pomysłami staramy się jak najbardziej dopasować, działamy ekologicznie i co chwilę wymyślamy nowe projekty. Często też wystawiamy się z ankietami, pytając o to, co mieszkańcy o nas sądzą i jak na razie spotykamy się z bardzo pozytywnym odbiorem. Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni - mówią Piotr Kubiak i Paweł Sperling, którzy to miniprzedsiębiorstwo stworzyli.
Głównym celem konkursu jest przygotowanie uczniów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pokazanie szans i zagrożeń wynikających z samozatrudnienia i kształtowanie niezbędnych umiejętności w zakresie przedsiębiorczości.
Jeśli chodzi o projekt uczniów ostrowskiego ZAPu, wszystko zaczęło się od miłości ... do spawania.
Całość zaczęła się w wakacje, kiedy chciałem się nauczyć spawania. Poszedłem do garażu, zacząłem robić pierwsze spawy. Stwierdziłem, że chcę popisać się przed rodzicami, wziąłem kilka śrubek, pospawałem i tak stworzyłem pierwszą figurkę. Był to piesek. No i zacząłem działać dalej. Spodobała mi się taka praca. Spędziłem na tym całe wakacje i to przeniosło się do szkoły. (...) Nasza pani od przedsiębiorczości ogłosiła, że jest taki konkurs i stwierdziliśmy, że weźmiemy udział. Podzieliliśmy się rolami, uzupełniliśmy dane i weszliśmy w etap rywalizacji z innymi grupami - dodają Piotrek i Paweł.
Uczniowie wszystkiego nauczyli się sami - i w całości odpowiadają za proces tworzenia danego przedmiotu.
To tylko niektóre z ich prac.

i

i
Miniprzedsiębiorstwo tworzy sześcioro uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. To Piotr Kubiak (spawacz), Paweł Sperling (szlifowanie), Hubert Banachowicz (lakiernictwo), Szymon Doktór (transport, social media), Krystian Hamiga (pomoc) oraz Hanna Ryś (pomoc).
Czy Panowie - i Panie dostaną się do czołówki najlepszych miniprzedsiębiorstw w całej Polsce? Tego dowiemy się już w maju. Potem etap europejski, który odbędzie się w lipcu, we włoskiej Katanii.