szpital

i

Autor: bz

Szpital

Było ich kilkunastu. Żołnierze z Ukrainy w Ostrowie [POSŁUCHAJ]

2023-10-18 17:58

Dziś nie ma żadnych żołnierzy z Ukrainy w ostrowskim szpitalu. Jednak przez ostatni rok przez oddziały chirurgii i ortopedii przeszło ich kilkunastu. Prosto z frontu lub tamtejszych szpitali specjalnym transportem zostali przywiezieni tutaj na specjalistyczne leczenie.

Najpierw poprosili o to lekarze ze szpitala w Lwowie, którzy w Ostrowie byli na stażach. Potem sprawa toczyła się już na szczeblu ministerialnym. Wiedziałem, że to będzie duże wyzwanie pod każdym względem, nie tylko medycznym - mówi Mirosław Falis, szef ostrowskiej ortopedii. Faktycznie jak zobaczyłem co to jest wojna, jakie rany mogą być, to pomimo 25 lat stażu w zawodzie, byłem zszokowany. Oglądaliśmy te rany, wyniki badań, bakterie jakie mieli w sobie. Dość powiedzieć, że nasze laboratorium miało problem z oznaczeniem wielu z nich. 

szpital

i

Autor: az
Żołnierze z Ukrainy w ostrowskim szpitalu - mówi Mirosław Falis

Młodzi ludzie, ciężko okaleczeni, wystraszeni, w obcym państwie. Potrzebni byli rehabilitanci, psychologowie, tłumacze. A my przede wszystkim za wszelką cenę chcieliśmy uniknąć amputacji, bo to można było zrobić na Ukrainie. Chcieliśmy tylko ich wyleczyć - mówi Mirosław Falis. Z jednym z nich mamy cały czas kontakt. O kilku wiemy, że wrócili na front. Zresztą oni przyjechali po to, żeby się wyleczyć i wrócić na front. Takie było założenie i ich motywacja, bardzo silna dlatego dobrze się ich leczyło, bo się nie poddali. Sprowadziliśmy sprzęt, trochę konsultowałem tych zdjęć z kolegami z Zachodu. I myślę, że fajnie się udało.

szpital

i

Autor: az

Ostrowski szpital jako jeden z niewielu w Wielkopolsce został wyznaczony do przyjęcia rannych żołnierzy z Ukrainy. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE