Wystawa "Rzecz o Izraelu" w Kaliszu oficjalnie otwarta - nad bezpieczeństwem czuwała policja

2021-12-01 15:13

Wystawa "Rzecz o Izraelu" oficjalnie otwarta. Na Rynku w Kaliszu znajdziecie kilkanaście plansz, na których przedstawione są rzeczy codziennego użytku, kojarzące się z Izraelem. Ekspozycje otworzył dziś (1.12) prezydent miasta Krystian Kinastowski wraz z przedstawicielami ambasady Izraela w Polsce.

Dziś (1.12) przed kaliskim Ratuszem prezydent miasta Krystian Kinastowski oficjalnie otworzył wystawę zatytułowaną "Rzecz o Izraelu". Na planszach można zobaczyć rzeczy codziennego użytku takie jak kawa po turecku czy butelka olejku do opalania, które kojarzą się z Izraelem.

Chciałbym nadmienić, że jest to ekspozycja, która w szczególny sposób opowiada o historii Izraela. Ukazuje ją bowiem przez pryzmat przedmiotów, które są blisko związane z produktami izraelskiego pochodzenia. Inne nabrały uniwersalnego znaczenia i może je znaleźć w domu każdej rodziny - niezależnie od pochodzenia czy wyznania.

mówi prezydent Kinastowski.

Bezpieczeństwa pilnowała policja i straż miejska, a każdy kto wchodził na teren wystawy był sprawdzany. To wszystko przez wydarzenia jakie miały miejsce 11 listopada w Kaliszu. Przypomnijmy - wówczas spalono Statut kaliski i wykrzykiwano antysemickie hasła. Do tych wydarzeń nawiązała w swoim przemówieniu Tal Ben-Ari Yaalon, chargé d'affaires ambasady Izraela w Polsce.

Szczególnie bolesny jest fakt, że te wszystkie wydarzenia miały miejsce w mieście, które przed Wojną było symbolem tolerancji i domem dla 27 tysięcy Żydów, którzy stanowili 1/3 jego populacji. Paląc Statut kaliski ci ludzie próbowali spalić mosty budowane przez lata między Polakami, a Żydami. Naszym zadaniem jest dopilnować, żeby ponieśli porażkę. 

Wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Tak wygląda Fabryka Norblina
Źródło: Wystawa "Rzecz o Izraelu" w Kaliszu oficjalnie otwarta - nad bezpieczeństwem czuwała policja