Kontrola prędkości / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu Kontrola prędkości / zdjęcie ilustracyjne

Wielkopolska: Policja rusza z akcją “PRĘDKOŚĆ - ZERO TOLERANCJI”! Będą wzmożone kontrole!

2021-01-14 19:30

W Wielkopolsce pogoda w ostatnich dniach nie sprzyjała kierowcom. Mimo to wiele osób nie potrafi zachować ostrożności i zdjąć nogi z gazu. Dlatego Komenda Wojewódzka Policji zapowiada w najbliższych dniach akcję “PRĘDKOŚĆ - ZERO TOLERANCJI”. Kierowcy, szykujcie się na wzmożone kontrole. Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

Nadmierna prędkość jest cały czas jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, w tym szczególnie tych, których skutkiem jest śmierć człowieka. Dlatego funkcjonariusze nie będą tolerancyjni dla kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Działania zostaną przeprowadzone przede wszystkim na głównych ciągach komunikacyjnych, ale policyjnych kontroli można spodziewać się również na drogach lokalnych.

Obowiązują przepisy dot. zatrzymania prawa jazdy stanowią, że w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób, zatrzymane zostanie prawo jazdy i przesłanie go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące. Starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany

przypomina Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. 

Atak zimy w Polsce

Jeżeli kierowca mimo zakazu będzie jeździł autem, uprawnienia zostaną mu odebrane na pół roku. 

Kierowanie pojazdem w tych okresach (decyzja starosty o zatrzymaniu prawa jazdy) jest wykroczeniem określonym w art. 94 kw. Kolejna „wpadka” bez prawa jazdy, wiązać się będzie z cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami. Jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie, która po raz pierwszy ubiega się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami (kurs i egzamin). 

Dodatkowo za kierowanie bez uprawnień na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu grozi grzywna, a także kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Akcja  “PRĘDKOŚĆ - ZERO TOLERANCJI” w Wielkopolsce ma odbyć się 15 i 17 stycznia. 

QUIZ. Jak dobrze pamiętasz Harrego Pottera. Sprawdź, czy jesteś mugolem

Pytanie 1 z 10
Hagrid zabierając Harrego z jego domu po zabójstwie rodziców pożyczył motor od:
Źródło: Wielkopolska: Policja rusza z akcją “PRĘDKOŚĆ - ZERO TOLERANCJI”! Będą wzmożone kontrole!