kim jest pan schmitt?

i

Autor: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu / mat.prasowe

Kim jest pan Schmitt? Premiera w kaliskim teatrze

2021-12-16 11:24

Kim jest Pan Schmitt? Na deskach kaliskiego Bogusławskiego. To spektakl oparty na komediodramacie francuskiego pisarza Sébastiena Thiéry’ego, który swoich bohaterów prowadzi przez najwyższe szczyty absurdu. Premiera już dziś (16.12) o godzinie 19.00

W czarnej komedii Sébastiena Thiéry’ego absurd rośnie w szalonym tempie, zaś jego bohaterowie są w pełni świadomi otaczającej ich niedorzeczności. Im zacieklejszą i bardziej pomysłową walkę z owym nonsensem podejmują, tym większy budzą w nas śmiech. Dla samych bohaterów jednak sytuacja szybko przestaje być tylko zabawnym nieporozumieniem, przeradzając się w gorączkowe poszukiwanie zdrowego rozsądku i własnego „ja”, w finale prowadząc do zupełnie nieoczekiwanej puenty.

Myślę, że tylu ile będzie widzów, tyle będzie powstawało interpretacji. Czy pan Schmitt, czy postać pana Barana, który zaczyna tę sztukę i pana Schmitta, który tę sztukę kończy, to jest ta sama postać, czy to są dwie postaci. Czy to jest choroba psychiczna, czy dysocjacja osobowości, czy może gra przestrzeni, które zabawiają się naszym głównym bohaterem.

 Mówi Cezary Iber, reżyser spektaklu.

Sztuka Kim jest pan Schmitt? była nominowana m.in. do nagrody Moliera, jednej z najważniejszych nagród teatralnych we Francji.

W spektaklu zobaczymy czworo aktorów kaliskiego zespołu: Marcina Trzęsowskiego, Izabelę Wierzbicką, Zbigniewa Antoniewicza i Michała Wierzbickiego. Na scenie pojawią się także Benjamin Diamouténé i Przemysław Kubiak.

Premiera już dziś na Scenie Kameralnej Bogusławskiego. Kolejne pokazy zaplanowane są na 17, 18, 26, 28 i 29 grudnia.

QUIZ. Dzisiaj w Betlejem wesoła nowina?! Jak dobrze znasz polskie kolędy?

Pytanie 1 z 15
Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem...
Źródło: Kim jest pan Schmitt? Premiera w kaliskim teatrze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE